Inne

Casa Mila

Napisany przez Marcin Gajda

Casa Mila – hiszpański budynek zaprojektowany przez wybitnego katalońskiego architekta Antonio Gaudiego, twórcę słynnej Sagrada Familia. Obiekt powstał w okresie od 1906 do 1910 roku na skrzyżowaniu ulic Passeig de Gracia i Carre de Provence w Barcelonie.

Projekt Casa Mila obfituje w naprawdę innowacyjne rozwiązania. Najważniejszy z nich zakłada podtrzymywanie głównego ciężaru budynku na specjalnie wykonanej ramie. Sam Gaudi zaznaczył, że elastyczny układ pozwala na łatwe przekształcenie budynku w hotel. Ponadto opracował on unikalny system wentylacji oraz podziemny garaż.

Fasada budynku jest pofalowana, elastyczna i posiada gładkie linie. Zewnątrz Casa Mila wygląda dość szorstko, co doprowadziło do nadania obiektowi przydomku La Pedrera, czyli kamieniołom. Podobnie jak inne budynki zaprojektowane przez Gaudiego, Casa Mila posiada patio zapewniające dotarcie naturalnego światła do wnętrz mieszkań.

Na uwagę zasługują także oryginalne balkony z kutego żelaza i osłony okienne. Ale najbardziej uderzające i zaskakujące rzeźby ogrodowe utworzono na dachu tego niezwykłego obiektu.

W 1984 roku budynek Casa Mila stał się jednym z pierwszych XX-wiecznych budynków zawartych w liście światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie jest to siedziba Fundacji PedreraCatalunya-La, która zarządza wystawami, działaniami i publicznymi wizytami.

O autorze

Marcin Gajda

Zostaw komentarz