20 arcydzieł nowoczesnej architektury we Francji

0
147

Francja jest jednym z najbardziej popularnych krajów turystycznych. Ale nie wszyscy odwiedzają to państwo tylko i wyłącznie z powodu Wieży Eiffla, Luwru czy Pól Elizejskich. We Francji znajduje się wiele mniej znanych budowli i wyjątkowych miejsc, których nie sposób pominąć. Sporządziliśmy zestawienie 20 współczesnych arcydzieł godnych zobaczenia i zwiedzenia. Zapraszamy do podziwiania prawdziwych perełek nowoczesnej francuskiej architektury.

Wielki teatr

Nowoczesny budynek Wielkiego Teatru w mieście Albi został zbudowany w 2014 roku, przez słynnego architekta Dominique Perraulta. Oprócz obszaru teatru znajdują się tu też inne sale, które częściowo umieszczono pod teatrem, a częściowo – w budynku obok. Główną cechą charakterystyczną budynku jest metalowa siatka chroniąca wnętrze przed gorącym słońcem. Teatr posiada dwie główne sale – na 900 i 250 miejsc. Bardzo popularnym miejscem wśród odwiedzających jest taras na dachu wraz z restauracją, oferującą wspaniałe widoki na Albi.

Sala koncertowa Zenith

Oficjalne otwarcie nowej sali koncertowej „Zenith” w Strasburgu, przeznaczonej dla 10 tysięcy widzów, odbyło się w 2008 roku. Futurystyczny projekt budynku, przypominając stadion, a nie salę koncertową jest dziełem włoskiego architekta Massimiliano Fuksasa. Oprócz nietypowego kształtu, fasadę obiektu wykonano ze specjalnego przezroczystego materiału, który można podświetlać. Szczególnie imponujący wygląd Zenithu możemy dostrzec nocą, gdy elewacja wewnętrzna i zewnętrzna promienieje w pomarańczowych barwach.

Instytut Świata Arabskiego

Instytut Świata Arabskiego otwarto w 1987 roku w Paryżu. Autorem projektu jest francuski architekt Jean Nouvel. Głównym motywem założenia kompleksu było pragnienie rozwijania i pogłębiania we Francji zrozumienie świata arabskiego. Budynek Instytutu składa się z 7 pięter, a jego południowa fasada jest urządzona w niezwykłym stylu, który łączy tradycyjne motywy arabskie z nowoczesnymi technologiami. W oknach zamontowano są metalowe żaluzje automatycznie zmniejszające lukę przekazywania światła w słoneczne dni.

Ratusz w Montpellier

Obecny ratusz w Montpellier zaprojektowała dwójka architektów – Jeana Nouvela i François Fontes w 2012 roku. Konstrukcja ta stanowi duży niebieski budynek sięgający 90 m długości, 50 m szerokości i 41 m wysokości. 12-piętrowy obiekt został zbudowany w głównej mierze z aluminium i szkła. Nowy budynek ratusza stała się jednym z symboli nowoczesnego Montpellier.

Dworzec kolejowy w Lyonie

Stacja kolejowa Lyon-Saint-Exupery wykorzystywana jest do obsługi szybkich pociągów TGV. Autorem tego niezwykłego kompleksu transportowego jest hiszpański architekt Santiago Calatrava. Projektant zaczerpnął inspirację z natury. Kształt budynku przypomina przygotowującego się do lotu ptaka. Jego „skrzydła”, o masie 1300 ton skierowane są do wejść głównych w budynku dworca. Ciekawostką jest również możliwość zaobserwowania „sylwetek” ludzi ukrywających się w kolumnach wewnątrz stacji.

Wieżowiec CMA CGM

CMA CGM Tower to 33-piętrowy wieżowiec o wysokości 147 metrów i zlokalizowany w samym sercu biznesowej dzielnicy Marsylii. Drapacz chmur został zaprojektowany przez Zahę Hadid w 2011 roku i stał się jednym z ciekawszych projektów wieżowców w całej Francji. W budynku pracuje około 3000 osób. Obiekt posada między innymi restauracje, halę sportową, dużą salę konferencyjną, podziemny parking dla 700 samochodów i 200 motocykli oraz skuterów.

Wieżowiec Tour Carpe Diem

Tour Carpe Diem to 35-piętrowy wieżowiec zbudowany w biznesowej dzielnicy Paryża La Defense. Budynek powstał w ramach projektu amerykańskiego architekta Roberta Sterna w 2013 r. Główną cechą wieżowca są wielokrotne załamania fasady. Każde piętro biurowca posiada otwartą przestrzeń bez kolumn, zapewniając pracownikom stały dostęp do światła dziennego z przepięknym widokiem na stolicę Francji. U góry budowli wzniesiono kilka penthousów i duże sale konferencyjne.

Wielki Łuk Braterstwa (Grande Arche de la Fraternité)

Wielki Łuk Braterstwa został otwarty w dzielnicy La Defense w 1989 roku. Ta innowacyjna budowla, której autorem jest duński architekt Johan Otto von Sprekelsen powstała w ramach dwusetnej rocznicy Rewolucji Francuskiej. Hiper-sześcian posiada olbrzymie rozmiary – 110m x 110m x 110 m. Na szczycie łuku znajduje się ogromna przestrzeń dla wszelkiego rodzaju konwencji i wystaw, z którego roztacza się wspaniały widok na La Defense i zachodnią część Paryża. Co ciekawe, w trakcie budowy tego niezwykłego obiektu brało udział około dwóch tysięcy pracowników.

Wiadukt Millau

Wiadukt w Millau to unikalna i najwyższa tego typu konstrukcja w Europie. Znajduje się nad doliną rzeki Tarn w południowej Francji. Wiadukt jest częścią autostrady A75. Zbudowany między 2001 a 2004 rokiem most posiada łączną długość 2460 metrów. Jednym ze sponsorów projektu jest legendarny baron Norman Foster. Konstrukcja oddana do użytku w grudniu 2004 roku jest płatna.

Centrum sportowe

Centrum sportowe zostało zbudowane w IV dzielnicy Marsylii w 2012 roku. Struktura budynku z niezwykle ciekawą teksturą elewacji składa się z dwóch dużych hal sportowych. Stylowe wzory na powłoce pokrywającej fasadę ze stali nierdzewnej obrazują liście sosny, które są najbardziej popularnymi drzewami w Marsylii.

Teatr Jean-Claude Carriere

Nowoczesny teatr Jean-Claude Carriere z charakterystyczną jasno czerwoną fasadą został otwarty w malowniczej dzielnicy Montpellier w 2012 roku. Głównym materiałem użytym w konstrukcji są drewniane panele, które pozwalają na swobodne rozebranie budynku w ciągu kilku godzin. W budynku mieści się sala teatralna na 300 widzów, sala prób i bar z przekąskami.

Narodowe Centrum Kultury i Sztuki Georges Pompidou

Narodowe Centrum Kultury i Sztuki zostało otwarte w Paryżu w 1977 roku z inicjatywy prezydenta Francji Georgesa Pompidou. Budynek zaprojektowany przez Renzo Piano i Richarda Rogersa, to prawdziwe arcydzieło architektury hi-tech. Główną ideą projektu było zlokalizowanie wszystkich struktur technicznych (instalacji, wind, schodów ruchomych, rur) na zewnątrz budynku, co pozwoliło zwiększyć powierzchnię użytkową. Centre Pompidou należy do jednych z najczęściej odwiedzanych miejsc turystycznych na świecie. Co roku odwiedza je ponad 6 milionów osób.

Siedziba Galileo

W 2010 roku w Tuluzie został zbudowany unikalny budynek – centrum biurowe „Galileo”. Kompleks utworzony jest przez dwa duże obiekty, równolegle do siebie i połączone masywną konstrukcją z białego betonu. Siedziba „Galileo” jest przeznaczona dla 300 pracowników. Ciekawostką jest fasada, która została wykonana z poziomych aluminiowych elementów i pokryta brązową farbą, co w efekcie przypomina drewnianą poziomą żaluzję.

Pompidou-Metz

Pompidou-Metz jest oddziałem Narodowego Centrum Kultury i Sztuki Georges Pompidou. Autorem projektu jest światowej sławy architekt Shigeru Ban. Oficjalne otwarcie obiektu nastąpiło 12 maja 2010 r. Budynek muzeum wyróżnia się przede wszystkim oryginalnym dachem bazującym na tradycyjnym chińskim kapeluszu. Warto zauważyć, że Centrum Pompidou-Metz jest największą budowlą muzeum pod Paryżem. Każdego roku muzeum odwiedza około pół miliona turystów z całego świata.

Filharmonia w Paryżu

Oficjalnie otwarcie obiektu, który ma stać się nowym centrum kulturalnym Francji nastąpiło na początku 2015 roku. Budynek według projektu Jeana Nouvela, wygląda dość paradoksalnie – z zewnątrz przypomina bezkształtną kupę wielkich betonowych płyt. Natomiast wnętrze jest utworzone przez gładkie linie i zaokrąglone wykończenia. Niezwykle stylowa sala koncertowa mieści 2400 widzów. Co ciekawe, sam architekt nie był obecny podczas otwarcia filharmonii ze względu na to, że jego ostateczne wykonanie nie do końca przypadło mu do gustu.

Centrum biznesowe w Nantes

Centrum biznesowe to niezwykły budynek, którego fasada jest utworzona z ogromnej liczby giętych prętów aluminiowych. Nie jest to typowy obiekt biurowy: mieści się w nim studio architektoniczne, pracownie artystów i kilka salonów na parterze. Od samego powstania, centrum biznesowe stało się główną atrakcją turystyczną w Nantes.

Pałac Europy w Strasburgu

Jednym z najważniejszych, z punktu widzenia polityki międzynarodowej francuskim budynkiem jest Pałac Europy w Strasburgu. Choć obiekt powstał w 1977 roku to widać w nim wpływ nowoczesnej architektury. Wnętrze ogromnego budynku zwieńczone jest flagami krajów uczestniczących w Unii Europejskiej. Pałac Europy oferuje 17 pomieszczeń do spotkań na najwyższym poziomie i około 1000 biur dla sekretariatu.

Urząd Gminy w Lac

Miejskie Centrum biurowe w małej francuskiej miejscowości Lac zostało zbudowane w 2009 roku przez francuskiego architekta Gillesa Bouchera. Główną atrakcją tego budynku jest perforowana fasada ochrony przeciwsłonecznej, która pełni rolę dekoracyjną oraz służy zatrzymywaniu zbyt dużej ilości światła słonecznego. 3-piętrowy obiekt położony jest na łonie natury. Przyciąga duże rzesze turystów i nowych pracowników.

Muzeum Quai Branly

Muzeum Quai Branly w Paryżu zostało wybudowane z inicjatywy prezydenta Francji Jacquesa Chiraca i otwarte w 2006 roku. Budynek to pierwsza na świecie instytucja kultury, jednocześnie łącząca w sobie funkcje muzeum, centrum badań i klubu społecznego z szeregiem atrakcji. Warto zauważyć, że projekt Jeana Nouvela trwał 11 lat.

Wielofunkcyjny kompleks Orange Cube

Orange Cube został zbudowany w 2011 roku na brzegu Saone w Lyonie. Pięciopiętrowy budynek wygląda jak ser szwajcarski. Projekt powstał wkrótce po organizacji konkursu na projekt modernizacji opuszczonych dzielnic w samym sercu Lyonu. Pierwsze piętro służy jako miejsce różnych wystaw, pozostałe piętra są wykorzystywane jako biura. Unikalny pomarańczowy budynek stał się jednym z symboli miasta Lyon.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here