Zamki

Zamek w Sandomierzu

Napisany przez Marcin Gajda

Zamek w Sandomierzu został zbudowany przez Kazimierza III Wielkiego na wysokiej skarpie, na miejscu starej drewnianej fortecy. Lokalizacja ta zapewniała korzystną pozycję w przypadku ataku wroga.

W 1656 roku zamek został zniszczony, przetrwało jedynie zachodnie skrzydło budynku. W późniejszym czasie warownię przekształcono w rezydencję w stylu renesansowym, a w zachodnim skrzydle otwarto muzeum.

Zamek zbudowany w XIV wieku dysponował wieżami obronnymi. Konstrukcja warowni posiadała ośmiokątny kształt i została otoczona wysokim murem. W tamtym czasie Sandomierz był jednym z najważniejszych ośrodków państwa Małopolski, dlatego zamek stał się rezydencją królewską, z którego korzystali głównie Kazimierz Wielki, królowa Jadwiga i inni ważni politycy.

W XVI wieku, król Zygmunt I rozpoczął przebudowę zamku w renesansową rezydencję. Architekt rozpoczął pracę od istniejącego budynku w południowym skrzydle i wzniósł wschodnie skrzydło. W okresie panowania następnego króla – Zygmunta Augusta prace nad rozbudową Zamku Królewskiego kontynuowano.

Za panowania króla Jana Kazimierza w 1656 roku, zamek został wysadzony w powietrze przez wycofujących się Szwedów. Całkowicie zniszczono skrzydła wschodnie i południowe, ledwo ocalało skrzydło zachodnie. Gdy królem został Jan III Sobieski warownia stała się publicznym budynkiem mieszczącym więzienie, sąd i urzędy. Po trzecim rozbiorze Polski, rząd austriacki zamek wykorzystywano jako więzienie, które zlikwidowano dopiero w 1959 roku.

Od 1986 roku w odrestaurowanych salach zamku mieści się Muzeum Regionalne w Sandomierzu.

O autorze

Marcin Gajda

Zostaw komentarz