Zamki

Zamek w Niedzicy

Napisany przez Marcin Gajda

Zamek w Niedzicy – średniowieczna twierdza zlokalizowana na prawym brzegu jeziora Czorsztyńskiego, znana również jako Zamek Dunajec.

Zamek został zbudowany na początku XIV wieku na miejscu dawnych fortyfikacji. Warownia stoi na wzgórzu o wysokości 566 metrów i oddalona jest o 300 metrów od rzeki Dunajec. Twierdza w Niedzicy uważana jest za jedną z najpiękniejszych w kraju, zdobi okładki wielu książek i zeszytów.

Pierwsza wzmianka o zamku Dunajec w dokumentach odnotowana zostaje w 1325 r. W XIV wieku warownia była bardzo ważnym ośrodkiem polsko-węgierskich stosunków. Rozwiązywano tu choćby problemy finansowe pomiędzy polskimi i węgierskimi królami.

Początkowo zamek był własnością rodziny Brezovicy, a w 1470 roku przeniósł się do arystokratycznej rodziny hrabiego spiskiego – dziadka pierwszej żony Zygmunta Starego. W ciągu następnych dwóch stuleci twierdza zmieniała właścicieli kilka razy, aż w końcu, w połowie XIX wieku, zamek trafił do węgierskiej rodziny szlacheckiej – Salamon.

Po pierwszej wojnie światowej zamek znajdował się na terytorium Polski, choć właścicielem nadal była rodzina Salamon i to do 1945 roku. Ciekawe fakty z historii zamku jest to, że tutaj do 1931 roku (najdłużej w Europie) zachowano w dobrach częściowe forma pańszczyzny.

W latach powojennych prowadzono prace nad rekonstrukcją twierdzy. Część pomieszczeń zajmowało Towarzystwo historyków, a pozostałe były dostępny dla publiczności. W 1960 roku powołano tu sejsmologiczną stację Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.

Po II wojnie światowej, znaleziono jedną z najbardziej tajemniczych w historii kart zamku – wiadomość napisaną w języku Inków, prawdopodobnie zawierającą informacje o ukrytych skarbach.

Obecnie w twierdzy znajduje się muzeum, hotel i restauracja. Zamek w Niedzicy jest jednym z najważniejszych zabytków w południowej części województwa małopolskiego. W muzeum można zobaczyć „komnaty Salamonów”, wyposażone w meble z XVI – XIX wieku. Po pokonaniu drewnianych schodów znajdziemy się na tarasie widokowym. Interesującym miejscem są także podziemia, które służyły jako więzienie.

O autorze

Marcin Gajda

Zostaw komentarz