Zamki

Zamek w Gołuchowie

Napisany przez Marcin Gajda

Zamek w Gołuchowie – obronna, murowana twierdza zbudowany w połowie XVI wieku dla Rafała Leszczyńskiego. W 1695 roku rodzina Leszczyński sprzedała zamek. Na początku XVIII wieku zamek Gołuchowski często odsprzedawano co sprawiło, że w krótkim czasie jego stan się pogorszył.

W 1856 roku zamek został kupiony jako prezent ślubny dla nowożeńców Jana Kantego i Izabeli Czartoryskiej. Od 1875 roku przez kolejnych dziesięć lat prowadzono odbudowę twierdzy.

Prace budowlane nadzorował francuz Eugène Viollet-le-Duc i polski architekt Zygmunt Gorgolewski. Ostateczny projekt powstał przy udziale innego Francuza – Maurice Auguste Obad. W rezultacie, w konstrukcji zamku wyraźnie odczuwalny jest wpływ architektury zamków nad Loarą. We wnętrzach pałacu zainstalowano marmurowe kominki z Włoch i Francji.

Zamek w Gołuchowie został otoczony 162 hektarowym parkiem angielskim, zaprojektowanym przez Adama Kubaszewskiego. W ogrodach zasadzono setki rzadkich i egzotycznych drzew, a także zbudowano grobowiec rodzinny z kaplicą. W twierdzy Izabela Czartoryska zaczęła gromadzić swoją kolekcję dzieł sztuki, aby później przenieść je do muzeum.

Po śmierci gospodyni w 1899 roku, zamek przeszedł do jej bratanka księcia Witolda Czartoryskiego, i pozostał w rodzinie, aż do II wojny światowej. W czasie wojny, unikalna kolekcja prac została częściowo skradziona.

Od 1951 roku zamek jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu z ekspozycją zabytkowych wnętrz i dzieł sztuki. Na zamku organizowane są liczne koncerty, a wnętrza służą do zdjęć filmowych.

O autorze

Marcin Gajda

Zostaw komentarz