Zamki

Zamek w Chambord

Napisany przez Marcin Gajda

Zamek w Chambord – największy obiekt architektoniczny w dolinie rzeki Loary. Ten francuski rejon słynie z średniowiecznych i renesansowych zamków oraz pałaców. Zamek w Chambord jest jednym z najwspanialszych dzieł budownictwa okresu renesansu. Budowa zamku rozpoczęła się w 1519 r., a zakończyła w 1559. Zamek budowano na życzenie królów: Franciszka I oraz Henryka II. Obecnie właścicielem zamku w Chambord jest państwo francuskie.

Głównym projektantem zamku był architekt pochodzenia włoskiego – Domenico da Cortona. W ciągu 40 lat budowy projekt ulegał licznym zmianom. W Chambord widać też wpływ Leonarda da Vinci (klatka schodowa w środku twierdzy wykonana została w kształcie dwóch spirali skręcających w tę samą stronę, ale nie krzyżujących się ze sobą). Zamek w Chambord należał do zamków obronnych, otoczony jest fosą.

Konstrukcja:

Pierwotnie zamek w Chambord miał być myśliwską rezydencją. Konstrukcja zamku przywodzi na myśl średniowieczną twierdzę – wzniesiona jest na planie prostokąta, w którego rogach wybudowano wieże mające średnicę 20 m. Budynek centralny postawiony na planie kwadratu zwanego donżonem, również w jego rogach znalazły się wieże. Główną fasadę zamku stanowi centralny budynek wtapiający się jedną ścianą w większą budowle. Wieże fasady zakończone są spadzistymi dachami.

Dane techniczne:

  • Fasada zamku – 128 m
  • Ilość wież – 6
  • Długość budynku – 156 m
  • Wysokość zamku – 56 m

Cel budowy:

Zamek był przeznaczony na miejsce krótkiego odpoczynku w czasie polowań.

Ciekawostki:

  • W zamku znajduje się 440 pomieszczeń, 84 klatki schodowe, 800 rzeźbionych kapiteli i 365 kominków
  • Zamek w Chambord otoczony jest naturalnym parkiem o powierzchni wynoszącej ok. 5440h
  • Posiadłość otacza mur o długości 32 km z 6 bramami.

 

O autorze

Marcin Gajda

Zostaw komentarz