Zamki

Zamek Moszna

Napisany przez Marcin Gajda

Zamek Moszna – jeden z najpiękniejszych i najbardziej znanych obiektów architektonicznych w Polsce. Budowla w niewielkiej opolskiej miejscowości powstała w połowie XVII wieku. Przez okres ponad 300 lat z obiektu korzystały znamienite rodziny szlacheckie. Największy wkład w kształt i wygląd zamku miała rodzina Tiele Wincklerów, która zarządzała posiadłością od 1866 do 1945 roku.

W 1896 roku na zamku wybuch pożar, który strawił centralną część obiektu. Tego samego roku dokonano odbudowy zniszczonych ścian i wnętrz oraz przystąpiono do rozbudowy rezydencji. Do 1900 roku powstało wschodnie skrzydło w stylu neogotyckim, a do 1914 dobudowano zachodnią część w stylu neorenesansowym.

W 1945 roku rodzina Tiele Wincklerów została zmuszona na opuszczenia rezydencji, która została przejęta przez Armię Czerwoną. Wojska sowieckie zdewastowały wnętrze zamku, rozkradły dzieła sztuki, obrazy i rzeźby. Po II wojnie światowej budowla przechodziła z rąk do rąk i głównie służyła różnym instytucjom. Od 1972 do 2013 roku w zamku mieściło się sanatorium. Aktualnie jest on w rękach prywatnego właściciela.

Znakiem rozpoznawczym Zamku Moszna są liczne wieże, szczyty i iglice – dokładnie 99. Budowla posiada 365 pomieszczeń na 7 tys. m². W obiekcie znajduje się rozbudowana baza hotelowa i gastronomiczna. Zamek jest otwarty dla turystów.

O autorze

Marcin Gajda

Zostaw komentarz