Zamki

Zamek Hohenzollern

Napisany przez Marcin Gajda

Zamek Hohenzollern – twierdza w Badenii-Wirtembergii, 50 km na południe od Stuttgartu. Zamek był dziedzictwem średniowiecznej dynastii Hohenzollernów. Zamek znajduje się na szczycie góry, na wysokości 855 metrów w pobliżu osiedli Hechingen i Bisingen.

Pierwsze wzmianki o średniowiecznej warowni rodu Hohenzollernów pojawiają się w dokumentach z 1267 roku,. Zakłada się, że zamek został zbudowany jeszcze wcześniej, nawet w XI wieku. W 1423 roku twierdza była oblegana przez wojska cesarskie miast w Szwabii. 15 maja tego samego roku została zdobyta i całkowicie zniszczona.

W latach 1454-61 zbudowano drugi zamek. Podczas wojny trzydziestoletniej twierdza pełniła bardzo ważną rolę strategiczną. W 1634 warownia została zdobyta przez wojska z Wirtembergii. Po zakończeniu wojny budowla nadal pozostawała pod kontrolą Habsburgów.

Podczas wojny o sukcesję austriacką zamek został zajęty przez francuskich żołnierzy. Po tej wojnie, twierdza straciła strategiczny sens i stopniowo popada w ruinę. Kiedy w 1798 roku ostatni Austriacki właściciel opuszcza zamek, kompleks budynków zaczyna się gwałtownie pogarszać. Na początku XIX wieku twierdza jest w gruzach, a kaplica nadal używana.

Struktury zamku, które istnieją do dziś zostały zbudowane między 1850 a 1867 rokiem przez słynnego architekta Fryderyka Augusta Shtyulera. Zamek Hohenzollern powstał w stylu neogotyckim, z silnym wpływem niemieckiego romantyzmu. Jest ucieleśnieniem średniowiecznej twierdzy. Znajduje się nieopodal innej niezwykłej warowni – Neuschwanstein, choć bez tak fantastycznych elementów wystroju.

3 września 1978 roku zamek został poważnie uszkodzony przez trzęsienie ziemi. Z powodu prowadzonych prac remontowych aż do połowy lat 90 był zamknięty dla zwiedzających.

Od momentu budowy, zamek praktycznie nie był używany przez Hohenzollernów, wojsko, ani do celów reprezentacyjnych. Tylko ostatni książę pruski Wilhelm mieszkał tu przez kilka miesięcy po ewakuacji z Poczdamu. W 1952 roku sprowadzono tu pełno dzieł z kolekcji rodu Hohenzollernów. Jednym z najbardziej znanych zabytków są korona królów pruskich i mundury należące do Fryderyka Wielkiego. Do 1991 roku na zamku przebywały szczątki Fryderyka I i Fryderyka Wielkiego. Po zjednoczeniu Niemiec wróciły do Poczdamu.

Zamek Hohenzollern jest odwiedzany rocznie przez ponad 300 tysięcy turystów z całego świata, co czyni go jednym z najczęściej odwiedzanych zamków w Niemczech.

O autorze

Marcin Gajda

Zostaw komentarz