Zamki

Zamek Czocha

Napisany przez Marcin Gajda

Zamek Czocha – zamek obronny, położony w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim. Zamek został zbudowany w 1241-1247 roku jako twierdza graniczna na granicy czesko-łużyckiej, z polecenia króla czeskiego Wacława I.

W 1253 roku warownia została przekazana do biskupa Konrada von Wallhausen. W 1319 roku kompleks stał się częścią księstwa Henryka I, a po jego śmierci stał się własnością księcia Bolko II. W połowie 14 wieku twierdza została zdobyta przez Karola IV – cesarza i króla Czech. W 1389 roku zamek trafił do rodziny szlacheckiej von Dohn. Na początku XV wieku twierdza była oblegana przez husytów, którzy ostatecznie zdobyli ją w 1427 roku.

W 1453 roku zamek został zakupiony przez rodzinę von Nostitz, który posiadał go przez 250 lat. W tym czasie zamek został dwukrotnie przebudowany: w 1525 i w 1611 r. Mury zamku zostały wzmocnione tak, aby wytrzymał szwedzki oblężenie podczas wojny trzydziestoletniej.

W 1703 roku zamek został kupiony przez Hartwiga von Uechtritza, wpływowego dworzanina Augusta II Mocnego. W połowie sierpnia 1793 roku zamek Czocha spłonął. W 1909 roku ruiny twierdzy zostały zakupione przez producenta cygar z Drezna, który zatrudnił berlińskiego architekta Bodo Ebhardt, by przywrócić dawny wygląd zamku.

Po II wojnie światowej zamek został zwolniony przez żołnierzy Armii Czerwonej. Warownia była wielokrotnie okradana. Pod koniec 1940 i na początku 1950 roku, zamek był domem dla uchodźców z Grecji.

W 1952 roku zamek przeszedł w ręce polskiej armii i służył jako wojskowy domku letniskowego, więc został usunięty z oficjalnych map. We wrześniu 1996 roku zamek Czocha został otwarty dla publiczności jako hotel i centrum konferencyjne.

O autorze

Marcin Gajda

Zostaw komentarz