Wieżowce

Turning Torso

Napisany przez Marcin Gajda

Turning Torso – wieżowiec w Malmö, znajdujący się po szwedzkiej stronie cieśniny Sund. Budynek został zaprojektowany przez hiszpańskiego architekta Santiago Calatravę. Budowa drapacza chmur rozpoczęła się latem 2001 i zakończyła się 27 sierpnia 2005 roku. Tuż po oficjalnym otwarciu stał się najwyższym budynkiem mieszkalnym w Skandynawii.

W 1999 Johnny Örbäck zobaczył rzeźbę znaną jako ”skręcanie tułowia” w broszurze prezentującej dzieła Calatrava. Niedługo później wyjechał do Zurychu, aby poprosić architekta o skonstruowanie budynku mieszkalnego opierającego się na jego rzeźbie.

Budowa wieżowca rozpoczęła się w lecie 2001 roku, a jednym z powodów realizacji projektu Turning Torso było przywrócenie rozpoznawalności Malmö. Lokalni politycy uznali za ważne dla mieszkańców jest posiadanie ciekawego symbolu, znanego nie tylko w Europie, ale i na świecie.

Konstrukcja wieżowca składa się z dziewięciu modułów, z których każdy posiada po pięć pięter. Elementy obracają się względem siebie o 10 stopni. Najwyższy segment jest przesunięty o 90 stopni w kierunku wskazówek zegara w stosunku do podłoża. Każde piętro składa się z prostokątnej sekcji wokół centralnego ”serca” i obudowy częściowo wspieranej przez metalowe kraty.

Dane techniczne:

  • wysokość – 190 m
  • ilość pięter – 54
  • powierzchnia użytkowa – 27.500 m²

Dwa najniższe poziomy wieżowca wykorzystywane są jako biura. W wyższych kondygnacjach znajdują się mieszkania i apartamenty o powierzchni 45 m² do 190 m². Piętra 53 i 54 są przeznaczone na sale konferencyjne i zarządzane przez Turning Torso Meetings.

Budowa części budynku znalazła się na Discovery Channel – Inżynieria Ekstremalna, programu telewizyjnego, który pokazał, jak powstawała podłoga w Turning Torso.

O autorze

Marcin Gajda

Zostaw komentarz