Wieżowce

The Shard

Napisany przez Marcin Gajda

The Shard – nowoczesny szklany wieżowiec w Londynie, zbudowany na miejscu 25-piętrowego biurowca Southwark Towers. Drapacz chmur został zaprojektowany w 2000 roku przez włoskiego architekta Renzo Piano, autora Centrum Pompidou w Paryżu. Uroczyste otwarcie The Shard odbyło się 5 lipca 2012 roku.

Pomysł na budowę wieżowca powstał po raz pierwszy pod koniec XX wieku. Budynek miał zastąpić Southwark Towers wybudowany 1976 roku. Koncepcja wydawała się idealna – kilku minut spacerem od centrum finansowego Londynu, hubu transportowego podłączonego do sieci kolejowej i stacji metra.

Dane techniczne:

  • wysokość – 309,6 m
  • ilość pięter – 95
  • ilość pięter użytkowych – 72
  • powierzchnia użytkowa – 110 tys. m²

Projekt nowego 365 metrowego drapacza chmur początkowo opracowała firma architektoniczna Broadway Malyan. Plany te zostały szybko zmniejszone, a nowy projekt złożył włoski architekt Renzo Piano. Znany architekt zaprojektował wieżowiec na nieco ponad 300 metrów w kształcie piramidy, ze szklaną strukturą.

Plany London Tower Bridge – jak budynek był początkowo nazywany – wywołały oburzenie konserwatorów, którzy uznali, że szklany wieżowiec nie pasuje do zabytkowej dzielnicy z niskimi murowanymi budynkami. Pomimo sprzeciwu, w 2008 roku rozebrano Southwark Towers i rok później rozpoczęto budowę The Shard. 30 marca 2012 budynek osiągnął maksymalną wysokość 309 metrów.

Kiedy ukończono londyński wieżowiec, zyskał on miano najwyższego drapacza chmur w Europie. Dopiero kilka miesięcy później jego wysokość została przekroczona przez Mercury City Tower w Moskwie.

Wieża Shard wyrasta ponad inne budynki i jest widoczna z daleka. Wieżowiec wygląda szczególnie spektakularnie w nocy, gdy oglądany jest z drugiej strony rzeki. Fasada budynku składa się z kilku tysięcy szyb. Pozornie niedokończona iglica jest przeznaczona do naturalnego rozpraszania nadmiaru ciepła i zmniejszania zapotrzebowania na klimatyzację. The Shard jest wielofunkcyjnym budynkiem, z biurami, mieszkaniami, hotelem, pomieszczeniami gastronomicznymi.

Górne piętra wieżowca dostarczają niezwykłych widoków na okolicę. Na najwyższym użytkowanym piętrze znajduje się najwyżej położony w Wielkiej Brytanii taras widokowy oferujący wspaniałe 360-stopniowe widoki na miasto. W pogodny dzień można zobaczyć tereny oddalone o kilkadziesiąt kilometrów.

O autorze

Marcin Gajda

Zostaw komentarz