Inne

The Interlace

Napisany przez Marcin Gajda

The Interlace – kompleks mieszkalny w Singapurze. Projekt konstrukcji to wspólne dzieło niemieckiego architekta Ole Scheeren i biura architektonicznego OMA (Office for Metropolitan Architecture). Budowa obiektu trwała trzy lata od 2010 do 2013 roku.

Celem powstania kompleksu było stworzenie osiedla, w którym da się żyć wspólnie, znać sąsiadów, spędzać z nimi czas i wypoczywać. Projekt postanowiono zrealizować w środku miasta zamieszkanego przez prawie 6 mln osób.

Dane techniczne:

  • powierzchnia – 170 tys. m²
  • wysokość kompleksu – 88 m
  • liczba pięter – 24
  • długość budynku – 70 m

The Interlace wyróżnia się spośród typowych pionowych singapurskich blokowisk. Konstrukcja składa się z 31 sześciokondygnacyjnych budynków mieszkalnych ułożonych ukośnie i połączonych ze sobą. W kompleksie utworzono 1040 lokali mieszkalnych o różnych rozmiarach, klub mieszkańców, sklepy, parking na 2600 samochodów, przestrzenie publiczne, ogrody na dachach.

Poprzesuwane względem siebie budynki i poukładana jeden na drugim tworzą niezwykłą kompozycję. Rozwiązanie to umożliwiło uzyskanie dodatkowej przestrzeni publicznej, a także utworzenie licznych tarasów, podestów, basenów, obiektów sportowych, alejek spacerowych, miejsc do siedzenia.

Projekt The Interlace to przyszłość nowoczesnych osiedli mieszkalnych. Aktualnie stał się jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w Singapurze i atrakcją turystyczną.

O autorze

Marcin Gajda

Zostaw komentarz