Wieżowce

Rialto Towers

Napisany przez Marcin Gajda

Rialto Towers – kompleks dwóch wieżowców, znajdujących się w centrum Melbourne. Południowa wieża jest wyższa i jak dotąd dzierży miano najwyższego biurowca w Australii. Znajduje się w niej taras widokowy na 55-tym piętrze – wysokość 237 m. Budowa rozpoczęła się lipcu 1982 roku, a zakończyła w lipcu 1986. Oficjalne otwarcie odbyło się w październiku 1986. Projekt stworzyli Gerard de Preu and Partners, Perrott Lyon Mathieson Pty Ltd.

Wieża północna Rialto Towers liczy 185 m wysokości. Natomiast wyższa wieża posiada 3 podziemne piętra i jej wysokość sięga 251 m. Rialto Towers jest świetnym punktem widokowym na miasto, a przy dobrej pogodzie zobaczymy tereny oddalone o 58 km. Pięć pierwszych kondygnacji wykorzystano na parkingi, następne trzy piętra zagospodarowano jako hol i kawiarnię. Na pozostałych piętrach są biura.

Konstrukcja:

Wieżowiec zaprojektowano w taki sposób, aby mógł poradzić sobie z wiatrem o sile dochodzącej nawet do 240 m/s. Przy silnym wietrze wierzchołek odchyla się nawet do 25 cm. Cechą charakteryzującą Rialto Towers jest fasada pokryta refleksyjnym szkłem, która daje efekt przyciemnianych luster. W ciągu dnia widać zmianę kolorów – ciemno niebieski w środku dnia, a wieczorem w odcieniach złotego. Wieżę podtrzymuje 76 cementowych pali (1,8m na 1,5m) obsadzonych 40 m pod ziemię.

O autorze

Marcin Gajda

Zostaw komentarz