Inne

Reichstag

Napisany przez Marcin Gajda

Reichstag – siedziba parlamentu niemieckiego, która jest jednym z najstarszych zabytków Berlina. Budynek znajdujący się w pobliżu Bramy Brandenburskiej został odnowiony po zjednoczeniu Niemiec, a obecnie posiada piękną szklaną kopułą.

Historia Reichstagu sięga 1871 roku, gdy po powstaniu Cesarstwa Niemieckiego zarządzono budowę dużego parlamentu w Berlinie. Spośród 183 zgłoszeń, konkurs na projekt obiektu wygrał Paul Wallot. Niemiecki architekt stworzył imponujący neorenesansowym budynek. Jego konstrukcja, a zwłaszcza wspaniała żelazna kopuła była na tamte czasy istnym majstersztykiem technologicznym. Budynek został wybudowany w latach 1884 – 1894.

Słynny napis „Dem Deutschen Volke” (do narodu niemieckiego) dodano później, w 1916 roku przez cesarza Wilhelma II. Litery z brązu odlano z zajętych francuskich armat.

W lutym 1933 roku wybuchł pożar niszcząc znaczną część budynku. Do tej pory nadal nie wiadomo, kto podpalił Reichstag, ale holenderski ex-komunista, Marius van der Lubbe, został oskarżony o to przestępstwo i skazany na śmierć w pokazowym procesie. Incydent dał impuls Hitlerowi, którego partia, zdobyła niemal 44% głosów w następnych wyborach, a on był w stanie przenieść poprawkę, która dałaby mu bezwzględne uprawnienia.

Reichstag stał się wtedy jedynie symbolem bezsilnego parlamentu. Sami naziści nigdy nie korzystali z budynku na sesje parlamentarne. Obiekt nie został naprawiony, a ponadto został uszkodzony jeszcze pod koniec II wojny światowej, gdy wojska radzieckie weszły do Berlina. Obraz żołnierza Armii Czerwonej podnoszącego radziecką flagę na Reichstagu jest jednym z najsłynniejszych obrazów XX wieku i symbolizuje klęskę Niemiec.

Po II wojnie światowej budynek Reichstagu znalazł się w Berlinie Zachodnim. Kopuła została zburzona w 1954 roku, ale pozostała część obiektu została przebudowana w latach 1958 – 1972. Budynek stał w większości pusty i plany z 1970 do korzystania z niego jako muzeum nigdy nie zostały zrealizowane. W 1991 roku, wkrótce po zjednoczeniu Niemiec, zapadła decyzja, aby przenieść parlament z Bonn do Berlina.

Pierwsze posiedzenie parlamentu zjednoczonych Niemiec odbyło się już w dniu 4 października 1990 roku. Do normalnego funkcjonowania potrzebny był jeszcze remont budynku. W tym celu ogłoszono konkurs, który wygrała Norman Foster. Postanowił zachować kształt budynku w nienaruszonym stanie jako przypomnienie przeszłości. Wnętrze zostało całkowicie rozebrane i zmodernizowane. Budowa rozpoczęła się w 1995 roku, a we wrześniu 1999 przeniósł się tu Bundestag.

Dane techniczne:

  • długość – 137 m
  • szerokość – 94 m
  • wysokość (z kopułą) – 54 m
  • powierzchnia użytkowa – 11 tys. m²

Punktem kulminacyjnym nowego Reichstagu jest szklana kopuła na dachu. Pierwotne plany Fostera nie zawierały kopuły. Została dodana jedynie pod naciskiem rządu niemieckiego. Kopuła sprawiła, że Reichstag stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków miasta. Jest otwarty dla zwiedzających, którzy mogą oglądać sale parlamentu oraz chodzić po dachu budynku i podziwiać unikalną panoramę Berlina.

O autorze

Marcin Gajda

Zostaw komentarz