Artykuły

Portugalia – ciekawe miejsca

Napisany przez Marcin Gajda

Portugalia to najbardziej wysunięte na zachód państwo Europy. Co roku, szczególnie w okresie wiosny i lata zjeżdżają tu tysiące turystów. W Portugalii jest nie tylko co zwiedzać, ale także gdzie wypocząć i to przy szumie fal Atlantyku. Państwo to posiada mnóstwo ciekawych miejsc godnych polecenia. W tym artykule przedstawimy najciekawsze atrakcje oraz zabytki Portugalii, które koniecznie trzeba zobaczyć na własne oczy i zwiedzić.

Cabo da Roca

Cabo da Roca – najbardziej wysunięty na zachód punkt Europy. Na szczycie 140 metrowej skały znajduje się latarnia morska. Przylądek znajduje się w Parku Narodowego Sintra-Cascais, 40 kilometrów na zachód od Lizbony i 18 km od Sintry. Krajobraz otwierającego się Atlantyku, zachwyci nawet najbardziej wymagających turystów. Na latarni działa poczta i sklep z pamiątkami, gdzie można kupić kopię pomniejszonej latarni lub fragmenty malowanych płytek ceramicznych.

Klasztor Hieronimitów

Klasztor Hieronimitów uważany jest za klejnot architektury Lizobony, stolicy Portugalii. W 16 wieku na polecenie króla Manuela I rozpoczęto budowę klasztoru Hieronimitów w ramach wdzięczności za pomyślne zakończenia rejsuVasco da Gamy do Indii. Budowla została wykonana w tradycyjnym stylu manuelińskim, łącząc wpływy gotyckie, maurów, elementy renesansu. Wnętrze klasztoru jest wspaniałym arcydziełem kamieniarstwa. W murach klasztoru Hieronimitów pochowano wiele znanych osobistości, w tym Vasco da Gama, poetów Gerkulano i Fernando Pessoa, Luis Kamoens. W 1984 roku obiekt został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wieża Belém

Wieża Belém to unikalny zabytek architektury renesansowej. Portugalczycy wybudowali fort po słynnej wyprawie Vasco da Gamy. Wieża powstała w okresie od 1515 do 1521 roku przez króla Manuela I. Torre de Belém służyła jako więzienie i zbrojownia. Wieża jest bogato zdobiona wizerunkami, posiada ażurowe balkony, wieżyczki w stylu arabskim. Budowla wznosi się na wysokość 35 metrów i jest uważana za jedną z perełek portugalskiej architektury. Od XIX wieku, gdy wieża została odrestaurowana zaczęła przyciągać rzesze turystów. W 1983 roku Torre de Belém wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Most 25 kwietnia

Most 25 kwietnia należy do jednych z najdłuższych mostów wiszących na świecie. Konstrukcja nad rzeką Tag łączy Lizbonę od północy z Almadą na południu i została otwarta w dniu 6 sierpnia 1966 roku. Do 1974 roku obiekt nosił nazwę Most Salazar od António Salazara, portugalskiego męża stanu i polityka. Most o długości 2277 metrów pochłonął ponad 260 tys. metrów sześciennych betonu i ponad 72 tys. ton stali. Każdego dnia z konstrukcji korzysta ponad 300 tys ludzi. Na moście kręcono sceny kilku znanych filmów, w tym – „W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości” (1969 r.).

Pałac Pena

Pałac Pena – jeden z najstarszych europejskich pałaców, zbudowany w epoce romantyzmu. Obiekt w Sintrze znajduje się na liście siedmiu cudów Portugalii, jak również liście światowego dziedzictwa UNESCO. Przez kilka stuleci pałac pełnił rolę klasztoru, w którym żyło 15 mnichów. W 1755 roku silne trzęsieni ziemi niemal całkowicie zniszczyło budowlę. Przez kilkaset lat obiekt popadał w ruinę. Drugie życie pałacu rozpoczęło się w 1838 roku, gdy Ferdynand II, mąż królowej Marii II postanowił nabyć budowlę. W miejscu ruin powstała letnia rezydencja rodziny królewskiej Portugalii. Pałac Pena jest mieszanką kilku stylów i wygląda jakby został wyjęty z jakiejś bajki.

Zamek św. Jerzego

Zamek św. Jerzego położony jest w historycznym centrum miasta, na wzgórzu w Lizbonie. Miejscowi często nazywają ten obiekt „kolebką miasta”, ponieważ uważa się, że w tym miejscu zapoczątkowała się historia stolicy Portugalii. W okresie od 5 do n..e. i aż do początku 8 wieku zamek należał do zachodnich Gotów, ale potem zajęli Saraceni. Obecny zamek powstał w XII wieku na fundamentach poprzedniej budowli. Po trzystu latach w twierdzy zorganizowano wystawne obchody powrotu Vasco da Gamy. Po przeniesieniu rezydencji królów, zamek służył jako teatr, więzienie i arsenał broni. Podobnie jak wiele historycznych budynków, został poważnie uszkodzony podczas trzęsienia ziemi w 1755 roku. W latach trzydziestych XX wieku wykonano prace konserwatorskie. Aktualnie twierdza jest udostępniona turystom, ze wspaniałą multimedialną wystawą o największych wydarzeniach w historii Lizbony.

Zamek Obidos

Zamek Obidos – jeden z najbardziej znanych i popularnych zabytków historycznych, zbudowany w stylu manuelińskim. Najciekawszymi elementami twierdzy są bastiony i mury obronne. W niektórych miejscach zamku zachowały się oryginalne okna i łukowate chodniki zdobione średniowiecznymi płaskorzeźbami. Wygląd zamku jest efektem działań różnych architektów, a jego stan wynikiem wojen i podbojów. Dziś w Obidos regularnie organizowany jest Jarmark Średniowieczny. Co roku z całego świata przyjeżdżają tu nowożeńcy, aby wykonać zdjęcia na tle niesamowitego zamku i spędzić swój miesiąc miodowy.

Plac Wolności

Plac Wolności znajduje się w centralnej części miasta, w otoczeniu wielu budynków zbudowanych w w XIX-XX wieku. Jednym z głównych budynków na Placu Wolności jest Pałac Cardosas. W XIX wieku nastąpiło kilka istotnych zmian, które zwiększyły wartość tego obszaru – przeniesienie gminy, budowa mostu i stacji kolejowej. Plac Wolności był centrum politycznym, ekonomicznym i społecznym w Porto. Obecnie wokół Placu Wolności znajdują, banki, hotele, restauracje i liczne biura.

Porto Sao Bento

Sao Bento – jeden z najpiękniejszych dworców kolejowych na świecie. Dworzec kolejowy w mieście ma swoją nazwę od starego benedyktyńskiego klasztoru Sao Bento de -Ave Maria, w miejscu, gdzie został zbudowany i oddany do użytku w 1916 roku. Stacja wita podróżnych błyszczącymi niebieskimi płytkami, panelami dekoracyjnymi i ozdobami. Ściany głównego dworca kolejowego zdobią mozaiki i obrazy przedstawiające historię Portugalii. Na ścianach znajduje się ponad 20 tysięcy sztuk malowanych płytek, co zapewniło stacji portugalskiej sławę na całym świecie.

O autorze

Marcin Gajda

Zostaw komentarz