Pałace

Palazzo Vecchio

Napisany przez Marcin Gajda

Palazzo Vecchio przy Piazza della Signoria to jeden z najpiękniejszych pałaców we Włoszech. Projekt budowli wykonał Arnolfo di Cambio, a budowę rozpoczęto w 1299 roku. Pałac powstał na planie czworokąta.

W 1310 roku do obiektu dodano 94 metrową wieżę z tarasem. Od 1343 do 1592 roku oryginalny projekt pałacu został zmieniony i uzupełniony. W tym okresie książe Cosimo I zlecił dwukrotne powiększenie rozmiarów budowli. Gdy przeniósł się do obiektu wraz z rodziną, pałac utracił swoje znaczenie. Dopiero w 1872 roku wrócił do pierwotnej roli i stał się siedzibą Rady Miasta.

Palazzo Vecchio to trzykondygnacyjna budowla z zębatymi zakończeniami i półkolistymi oknami. Z przodu, pod arkadami można zobaczyć freski z dziewięcioma herbami gmin miejskich. Po obu stronach wejścia do pałacu znajdują się marmurowe rzeźby.

Ciekawostką jest fakt, że zegar na wieży posiada mechanizm, którego historia sięga 1667 roku. Wieża ma trzy dzwony, a najstarszy został odlany w 13 wieku.

Na dziedzińcu pałacu zawieszono tablicę upamiętniającą uchwałę z 1786, która była pierwszą w Europie zabraniającą stosowania kary śmierci i tortur. Chociaż obecnie większa część Palazzo Vecchio jest wykorzystywana jako muzeum, to nadal pozostaje symbolem samorządu. Mieści się tu urząd burmistrza Florencji i jest siedzibą Rady Miasta.

O autorze

Marcin Gajda

Zostaw komentarz