Pałace

Pałac Zwinger

Napisany przez Marcin Gajda

Pałac Zwinger – klejnot architektury Drezna. Budowę tego kompleksu zlecił w 1709 roku król polski August Mocny. Składa się z sześciu pawilonów połączonych galeriami. Pałac Zwinger służył saksońskim władcom jedynie do celów reprezentacyjnych, odbywały się tam przyjęcia i bale. W jego wnętrzach znajdowały się zbiory sztuki, biblioteka, galeria malarstwa, zbrojownia, kolekcja porcelany, muzeum zoologiczne oraz salon matematyczno-fizyczny.

Projektowanie i budowę nadzorowali architekt Matthäus Daniel Pöppelmann oraz rzeźbiarz Baltazar Permoser, trwała ona do 1728 roku. Podczas II Wojny Światowej wskutek nalotu bombowego kompleks został prawie całkowicie zniszczony, jednak dzięki zachowanym planom budowlanym oraz fotografiom, udało się go odbudować. Zwinger został wybudowany w stylu późnobarokowym, który cechowały dążenie do połączenia różnych materiałów i dekoracji w jednorodne, całościowe dzieło oraz dynamiczność przestrzeni i struktury ścian.

Obecnie w ramach zwiedzania kompleksu dostępne są: Galeria Obrazów Starych Mistrzów (głównie włoskie malarstwo renesansowe, malarstwo staroniemieckie i staroniderlandzkie oraz dzieła hiszpańskich i francuskich artystów XVII wieku), Zbiory Porcelany, które uznawane są za najbardziej wartościowe i największe zbiory porcelany na świecie oraz Salon Matematyczno-Fizyczny, w którym można podziwiać światowej sławy zbiory historycznych zegarów i przyrządów naukowych.

Ciekawostki:

  • podczas wojny siedmioletniej (1756-1763) pawilony i galerie Zwingera służyły jako pruski magazyn
  • nazwa „Zwinger” dosłownie znaczy powierzchnię pomiędzy zewnętrznymi, a wewnętrznymi kompleksami umocnień, w której trzymano drapieżniki
  • brama koronacyjna jest przyozdobiona polską koroną królewską, którą August Mocny nosił od 1697 roku

 

O autorze

Marcin Gajda

Zostaw komentarz