Pałace

Pałac Westminsterski

Napisany przez Marcin Gajda

Pałac Westminsterski – dawna rezydencja królewska, a obecnie siedziba obu izb brytyjskiego parlamentu. Pałac położony jest w samym centrum londyńskiej dzielnicy Westminster, na lewym brzegu Tamizy.

Historia rozpoczyna się w XI wieku, gdy na polecenie duńskiego króla powstaje pałac. Dziesięć lat po budowie rozpoczyna się budowa klasztoru. Po podboju Anglii, Westminster nie od razu działa jako stałe zamieszkanie monarchy. Stopniowo powstaje tam centrum władzy. Na początku XIII wieku znajduje się tutaj królewski skarbiec. Wkrótce pojawia się królewski tron. Pałac przechodzi transformację, tak by zyskać odpowiedni status siedziby najwyższej władzy.

Od XIII wieku rezydencja królewska staje się miejscem spotkań Parlamentu, chociaż stałe miejsce pracy w Pałacu Westminsterskim rozpoczyna się dopiero w 1512 roku.

W 1834 roku pożar niszczy Pałac Westminsterski, pozostawiając tylko Jewel Tower, krypty, klasztor i Westminster Hall w stanie nienaruszonym. Po zniszczeniu zostaje zorganizowany konkurs na nowy budynek dla obu izb parlamentu. Komisja wybiera projekt Charlesa Barrego obejmujący duży, ale wyważony kompleks w stylu neogotyckim z włączeniem obiektów, które przetrwały pożar.
Budowa nowego pałacu rozpoczyna się w 1840 roku. Posiedzenia Izby Lordów wznowione w Pałacu Westminsterskim w 1847 roku oraz w Izbie Gmin – w 1852 roku, ale dopiero w 1870 wszystkie prace budowlane zostały zakończone.

Podczas II wojny światowej budowla zostaje znacznie uszkodzona w zamachu bombowym. Do 1950 roku wszystkie prace konserwatorskie zostają ukończone, a spotkania Parlamentu wznowione.

Niesamowita równowaga pomiędzy struktury poziomej i pionowej budynku sprawia, że Pałac Westminsterski uważany jest za architektoniczny klejnot.

Trzy wieże pałacu sprawiają, że posiada łatwo rozpoznawalną sylwetkę. Najwyższa wieża to królewska wejście, jak również repozytorium archiwum Parlamentu. Centralna wieża, w przeciwieństwie do dwóch pozostałych została zwieńczona iglicą. Trzecia wieża z eleganckim zegarem znana jest jako Big Ben.

O autorze

Marcin Gajda

Zostaw komentarz