Pałace

Pałac w Nieborowie

Napisany przez Marcin Gajda

Pałac w Nieborowie – niezwykła barokowa rezydencja magnacka. Początki pałacu sięgają średniowiecza, a dokładnie XVI wieku kiedy to zbudowano drewniany dwór w stylu gotycko-renesansowym. Obecny pałac został wzniesiony w latach 1690 – 96 na polecenie arcybiskupa gnieźnieńskiego Michała Radziejowskiego.

Projekt rezydencji sporządził jeden z najwybitniejszych architektów Tylman z Gameren. Pałac został wzniesiony na planie prostokąta z dwiema narożnymi wieżami. Po śmierci arcybiskupa, pałac przechodził z rąk do rąk. Gdy trafił do hetmana Michała Ogińskiego, później do Michała Hieronima i Heleny z Przeździeckich Radziwiłłów został bogato urządzony. Wnętrza ozdobiono w stylu rokoko i wczesnego klasycyzmu. Po śmierci Ogińskiego pałac zaczął podupadać. Spadkobiercy zajmowali się sporami o majątek, a nikt nie dbał o rezydencję.

W 1879 roku Zygmunt Radziwiłł przekazał pałac swemu bratankowi Michałowi Piotrowi Radziwiłłowi, który przywrócił go do dawnego stanu. Po śmierci Michała Radziwiłła majątek otrzymał jego daleki kuzyn – Janusz Radziwiłł. W 1922 roku zlecił dobudowanie drugiego piętra wkomponowanego w wysoki łamany dach bez naruszania wyglądu budynku. Projekt modernizacji wykonał Romuald Grutt. Za czasów Janusza pałac w Nieborowie był miejscem spotkań znanych osobistości.

Od 1945 roku rezydencja wraz z parkiem w Arkadii zostały przekazane państwu i stały się oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie. Aktualnie w pałacu znajduje się Muzeum z wystawą wnętrz rezydencji z XVII – XIX wieku.

O autorze

Marcin Gajda

Zostaw komentarz