Pałace

Pałac Myślewicki

Napisany przez Marcin Gajda

Pałac Myślewicki – pałac w stylu wczesnego klasycyzmu, znajdujący się w Łazienkach Królewskich (Warszawa). Obiekt został zbudowany na polecenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nazwa budowli pochodzi od niegdyś znajdujące się nieopodal wsi Myślewice.

Pałac został zbudowany przez włoskiego architekta Dominika Merliniego w latach 1775-1779 w trzech etapach. Pierwotnie został zbudowany prostokątny budynek główny. Później powstały boczne pawilony, które zostały podłączone do głównego budowli. Pałac ma kształt podkowy i przyozdobiony jest rzeźbami przedstawiającymi  Zefira i Florę. Nad głównym wejściem można zobaczyć inicjały Józefa Poniatowskiego.

Wnętrze pałacu jest częściowo zachowane w swojej pierwotnej formie. Na szczególną uwagę zasługują obrazy Antoni Gerżabki, stiuk, jadalnia z włoskich krajobrazów, a także stare łazienki.

Pałac był zamieszkiwany przez dwór króla, a w 1779 roku osiedlił się tu królewski bratanek – Józef Antoni Poniatowski. W 19 wieku Pałac Myślewicki służył jako pensjonat dla znamienitych gości. Obecny był tu Napoleon I, aw 20 wieku – prezydent USA Richard Nixon.

W okresie między I i II wojny światowej w pałacu mieszkali komendant Bolesław Długoszewski, a później polityk Eugeniusz Kwiatkowski. We wrześniu 1958 roku w pałacu odbyło się spotkanie ambasadorów Chińskiej Republiki Ludowej i Stanów Zjednoczonych, w których Indira Gandhi i Richard Nixon próbowali nawiązać kontakty między krajami.

Od 1980 roku Pałac Myślewicki jest częścią zespołu pałacowo-parkowym w Łazienkach Królewskich. W 2015 roku ukończono remont pałacu obejmujący naprawę więźby dachowej, wymianę blach i odnowienie elewacji.

O autorze

Marcin Gajda

Zostaw komentarz