Pałace

Pałac Mirabell

Napisany przez Marcin Gajda

Pałac Mirabell – zabytkowy budynek w Salzburgu. Obiekt według modeli włoskich i francuskich powstał około 1606 roku, na rozkaz księcia arcybiskupa Wolfa Dietricha Raitenau jako miejsce zamieszkania dla jego kochanki Salome Alt. Gdy Raitenau został obalony i aresztowany w 1612 roku, Alt i jej rodzina zostali wygnani.

Pałac Mirabell przebudowano w stylu barokowym, według planów Johann Lucas von Hildebrandt. Budynek został poważnie uszkodzony w czasie pożaru w 1818 roku. Niedługo później przywrócono dawny blask pałacu, tym razem w stylu neoklasycystycznym.

Największym zainteresowaniem artystycznym cieszą się klatka schodowa z marmuru, ozdobne figury aniołów i sala zdobione złotem, gdzie występował Mozart. Obecnie jest to siedziba burmistrza i rady miasta Salzburga.

W sąsiedztwie pałacu znajduje się park zaprojektowany w 1690 roku przez Fischera von Erlach. Do dziś pozostaje w nienaruszonej formie. Ciekawymi atrakcjami są również: ogród karłów i parterowy ogród, z którego rozpościera się wspaniały widok na Salzburg.

O autorze

Marcin Gajda

Zostaw komentarz