Pałace

Pałac Hofburg

Napisany przez Marcin Gajda

Pałac Hofburg – dawna rezydencja cesarska w centrum Wiednia. Hofburg powstał w XIII wieku. Przez siedem wieków pałac wielokrotnie rozbudowywano, aż zamienił się w kompleks z dziedzińcami, placami, budynkami i zabytkami.

Obiekt był siedzibą jednych z najbardziej wpływowych ludzi w europejskiej historii, w tym monarchów Habsburskich, władców cesarstwa Austro-Węgierskiego. Pałac stał się główną rezydencją cesarską w czasie zimy, a Pałac Schönbrunn służył jako letnia rezydencja.

Najstarszą częścią rezydencji Hofburg jest Alte Burg – warownia zbudowana ok. 1275 roku. Od 18 wieku miejsce to nazywano Schweizertrakt, ze względu na pełniących tam straż gwardzistów szwajcarskich. Później fasadę przebudowano, by mieściła apartamenty dla ważnych gości.

Pałac do XIX wieku został powiększony o dodatkowe skrzydła i dziedzińce. Przy wzoszeniu obiektu brali udział najznamienitsi ówcześni architekci m.in. Pietro Ferrabosco, Lodovico Burnacini, Lukas von Hildebrandt, Luigi Cagnola.

W pałacu dominuje głównie styl barokowy i klasycyzm. Na powierzchni 240 tys. m² kompleksu znajduje się 18 skrzydeł, 19 dziedzińców i 2600 pomieszczeń. Część pałacu stanowi miejsce pobytu i pracy prezydenta Austrii.

O autorze

Marcin Gajda

Zostaw komentarz