Pałace

Pałac Amalienborg

Napisany przez Marcin Gajda

Pałac Amalienborg – zimowa rezydencja duńskiej rodziny królewskiej położona w samym sercu Kopenhagi. Kompleks składa się z czterech identycznych budynków i jest doskonałym przykładem duńskiego rokoko.

Budynki Amalienborgu powstały w 1750 roku dla uczczenia 300-lecia monarchii. Tereny pod budowę zostały przekazane do czterech szlachciców, którzy zdecydowali się zbudować cztery identyczne obiekty. Budynki zostały zaprojektowane przez architekta Nicolai Eigtveda. Trzy budowle nazwano od arystokratów, czwarty pochodzi od hrabiny Shaq, ponieważ jeden ze szlachciców musiał sprzedać swój pałac.

Kiedy dawna rezydencja królewska z Christiansborgu spłonęła w 1794 roku, król Chrystian VII i jego rodzina musieli znaleźć nowy dom. Król Danii zakupił kompleks i przeniósł się wraz z rodziną do zachodniego skrzydła Amalienborg. Pałac Moltkego został nazwany na cześć króla. Dziś służy jako miejsce zamieszkania gości i otwarty dla publiczności tylko na dni, kiedy nikt tam nie przebywa.

Pałac Schacka to południowe skrzydło kompleksu, w którym mieszka królowa Małgorzata II. Pałac Levetzaua jest północnym skrzydłem. Na parterze znajduje się biblioteka i muzeum. Na piętrze usytuowano książęce apartamenty. W Pałacu Brockdorffa we wschodnim skrzydle mieszkali Fryderyk VII, a później Fryderyk VIII oraz Fryderyk IX i królowa Ingrid.

Chociaż po pożarze został zbudowany nowy budynek Christiansborgu, królewska rodzina wybrała pobyt w Amalienborg. Od tego czasu pałac stał się oficjalną rezydencją duńskiej rodziny królewskiej duńskiej. Dwa z czterech obiektów są udostępniane dla zwiedzających. Wewnątrz rezydencji można podziwiać królewskie klejnoty rodzinne, unikatowe meble, gobeliny i portrety. Przez cały rok trwają specjalne wystawy poświęcone duńskiej rodziny królewskiej.

O autorze

Marcin Gajda

Zostaw komentarz