Muzea

Narodowe Muzeum Prado

Napisany przez Marcin Gajda

Narodowe Muzeum Prado w Madrycie posiada jedną z największych na świecie kolekcji sztuki europejskiej. Obiekt został po raz pierwszy otwarty dla publiczności w 1819 roku. Budynek, w którym obecnie mieści się muzeum, zbudowano w 1785 roku przez architekta Juana de Villanueva i samo w sobie jest zabytkiem architektury.

Muzeum Prado zostało zaprojektowane z myślą o podwójnym celu: aby pokazać kolekcję dzieł sztuki należących do hiszpańskiego domu królewskiego i podkreślają hiszpańską szkołę artystyczną w osobnym kierunku.

Dziś kolekcja muzeum obejmuje tysiące obrazów, rzeźb, wydruków rysunków i ogromną liczbę obiektów rzemiosła artystycznego oraz historycznych doumentów. Stała ekspozycja w Madrycie obejmuje około 1300 dzieł sztuki. Nieco ponad 3000 przedmiotów przechowywanych jest w innych muzeach na całym świecie, a reszta złożona w skarbcach.

Do tej pory, Muzeum Prado ma najbardziej obszerny zbiór dzieł Hieronima Boscha, El Greco, Velazquez, Goya. Tutaj możesz zobaczyć obrazy takich mistrzów jak Raphael, van Eyck, Rubensa, Dürera, Tycjana i innych. Wśród ostatnich przejęć Muzeum Prado dysponuje pracami – Petera Bruegela i Francisco Pacheco, z XVI-XVII wieku. Najbardziej znanym dziełem na wystawie w muzeum jest Las Meninas wykonany przez Velázqueza.

Muzeum prowadzi ciągłe prace konserwatorskie, które pozwoliły na odrestaurowanie wielu arcydzieł, w szczególności dzieł pochodzących z epoki renesansu. W Muzeum działa Centrum Studiów Prado, łączące najlepszych naukowców w dziedzinie historii sztuki i muzealników z całego świata.

O autorze

Marcin Gajda

Zostaw komentarz