Muzea

Museum Riverside

Napisany przez Marcin Gajda

Museum Riverside – muzeum transportu w Glasgow. Już od 1964 roku w szkockiej miejscowości organizowano wystawy środków transportu. Najpierw w zajezdni tramwajowej, później w Kelvin Hall. W obu obiektach brakowało miejsca na wystawę wszystkich eksponatów, dlatego postanowiono wybudować nowy budynek. Projekt muzeum powstał w londyńskiej pracowni Zaha Hadid Architects. Otwarcie muzeum nastąpiło w czerwcu 2011 roku.

Kształt konstrukcji Museum Riverside przypomina dwukrotnie zgiętą i nieregularnie złożoną serwetkę. Początek i koniec budowli tworzą całkowicie oszklone ściany. Konstrukcja muzeum nie posiada wewnątrz żadnych wsporników. W budowli o szerokości 35 m i długości 167 m zastosowano dwa meandrujące zgięcia podtrzymujące całą metalową konstrukcję. Dach Museum Riverside ma kształt meandrujących wzniesień i dolin (różnice wysokości sięgają 10 m).

W muzeum zgromadzono trzy tysiące eksponatów – rowery, samochody, autobusy, tramwaje, lokomotywy. Oryginalny wygląd budowli i ciekawy sposób prezentacji środków transportu sprawił, że Museum Riverside stało się wyróżniającą atrakcją Glasgow.

O autorze

Marcin Gajda

Zostaw komentarz