Muzea

Museo Soumaya

Napisany przez Marcin Gajda

Museo Soumaya – prywatne muzeum w Mexico City. Założycielem jest meksykański biznesmen Carlos Slima. Nazwa obiektu pochodzi od imienia zmarłej małżonki Soumaya Domit Gemayel. Projekt muzeum wykonali Fernando Romero, Ove Arup i Frank Gehry. Budowa trwała cztery lata. 29 marca 2011 roku muzeum zostało oficjalne otwarte przez ówczesnego prezydenta Meksyku Felipe Calderona.

Kształt Museo Soumaya przypomina kowadło. Budynek wykonano z 28 stalowych i zakrzywionych kolumn. Stabliność konstrukcji nadaje zastosowanie systemu klamr. Fasada muzeum składa się z aluminiowych sześciokątnych elementów z niewielkimi prześwitami. Najciekawszą częścią budynku jest na wpół przezroczysty dach. Został zawieszony na wspornikach umożliwiając swobodny przepływ światła słonecznego.

W muzeum zgromadzono 66 tys. eksponatów. Zbiory zostały podzielone na 6 działów, z których każdy zajmuje jeden poziom obiektu. W kolekcji znajdują się dzieła m.in. Salvadora Dali, Murilla czy El Greca. Budynek posiada także aulę, bibliotekę, biura, restauracje, sklep z pamiątkami i dodatkową wolną przestrzeń do zagospodarowania.

O autorze

Marcin Gajda

Zostaw komentarz