Mosty

Most Rialto

Napisany przez Marcin Gajda

Most Rialto, łączący dwie spośród licznych wysp Morza Adriatyckiego, na których usytuowana jest Wenecja, został zbudowany w 1264 roku. Pierwotnie był to most pontonowy, który później został zastąpiony konstrukcją drewnianą.

W okresie, gdy powstawał, Wenecja odgrywała poważną rolę w życiu gospodarczym Europy. Wyładowywanie towarów często odbywało się w składach położonych w dzielnicy portowej miasta, co sprawiało, że galery z wysokimi masztami trzeba było holować kanałami. Z uwagi na to, most Rialto zbudowano w sposób, który umożliwiał łatwe podnoszenie go. Składał się z dwóch ruchomych części, które były zawieszone na przeciwległych filarach; w celu przepuszczenia galery podnoszono je z równocześnie z dwóch stron.

W 1456 roku most został zburzony i na jego miejscu zbudowano nowy, kamienny. Jest to jednoprzęsłowa konstrukcja, na której znajdują się liczne arkady. W środku rozpiętości mostu jego architekt, Antonio da Ponte, zaprojektował podwyższony łuk, do którego dochodzą dwa rzędy kramów usytuowanych wzdłuż całego przęsła, frontem do wnętrza mostu. Pomiędzy nimi poprowadzona jest uliczka dla pieszych.

Dane techniczne:

  • długość – 28,8 m
  • szerokość – 22,9 m
  • wysokość – 7,32 m

Ciekawostki:

  • w 1444 roku most zawalił się pod ciężarem tłumu oglądającego paradę łodzi
  • na pierwszych projektach banknotów o nominale 50 Euro umieszczono grafikę przedstawiającą most Rialto, przy czym projekt ten nie został zaakceptowany

 

O autorze

Marcin Gajda

Zostaw komentarz