Inne

Markthal

Napisany przez Marcin Gajda

Markthal w Rotterdamie to budynek mieszkalno-usługowy z krytym rynkiem, położony pomiędzy ulicami Binnenrotte, Hoogstraat i Blaak. Hala została zaprojektowana przez biuro architektoniczne MVRDV. Budowa obiektu rozpoczęła się w październiku 2009, a zakończyła we wrześniu 2014. Oficjalne otwarcie odbyło się w dniu 1 października 2014 roku przez królową Maximę.

Markthal posiada strukturę łukowatą, przypominającą olbrzymi hangar. Na obu końcach budynku zamontowano gigantyczne szklane ściany dla ochrony przed zimnem i deszczem. Na dwóch dolnych piętrach utworzono miejsca dla 96 straganów i 20 kawiarni. W łukowatej konstrukcji znajduje się 228 mieszkań z oknami skierowanymi na zewnątrz i do wewnątrz hali. Pod ziemią, znajduje się supermarket oraz parking na 1200 miejsc.

Dane techniczne:

  • długość – 120 m
  • szerokość – 70 m
  • wysokość – 40 m
  • ilość pięter – 11

Najbardziej charakterystycznym elementem Markthal są kolorowe murale wewnątrz obiektu. Na blisko 11 tysiącach metrów kwadratowych wewnętrznych sklepień powstał ,,Róg obfitości” wykonany przez artystów Arno Coenena i Irisa Roskama. Dzieło to pokazuje mocno powiększone owoce, warzywa, nasiona, ryby, kwiaty i owady.

Zaraz po otwarciu w 2014 roku wnętrze hali zwróciło uwagę całego świata. Niektórzy nazywali powstałe dzieło największą na świecie grafiką lub Kaplicą Sykstyńską z Rotterdamu.

O autorze

Marcin Gajda

Zostaw komentarz