Zamki

Jaskółcze Gniazdo

Napisany przez Marcin Gajda

Jaskółcze Gniazdo to niewielki zamek położony na szczycie 40 metrowej skały Aj-Todor w Haspra na Krymie. Budowla w stylu neogotyckim powstała w latach 1911-12 według projektu rosyjskiego architekta Leonida Sherwooda, dla niemieckiego barona Steingela.

Pierwsza drewniana konstrukcja na miejscu Jaskółczego Gniazda została zbudowany przez rosyjskiego generała na emeryturze po wojnie rosyjsko-tureckiej w 1877-1878.

Drugim właścicielem stał się nadworny lekarz. Po jego śmierci przez jakiś czas mieszkała tam wdowa, która sprzedała budowlę moskiewskiemu kupcowi. On rozebrał stary budynek i wzniósł drewniany zamek nazywając do ,,Jaskółcze Gniazdo”.

Obecna forma budowli jest dziełem niemieckiego barona, który postanowił zbudować romantyczny zamek. Stary budynek został zburzony i na podstawie planów powstała niewielka budowla o podstawie 10 m x 20 m i wysokości 12 metrów. Oryginalny projekt przewidywał utworzenie wewnątrz holu, pokoju gościnnego, schodów do wieży, dwóch sypialni na różnych poziomach.

W 1927 roku, Jaskółcze Gniazdo przeżyło poważne trzęsienie ziemi. W budynku zostały uszkodzone tylko małe elementy dekoracyjne, a niektóre spadły do morza wraz z niewielką częścią klifu. Renowacja i odbudowa zamku rozpoczęła się dopiero w 1968 roku. Od 1975 w obiekcie działa restauracja.

W 2011 roku budowla została zamknięta na trzy miesiące w celu dokonania prac remontowych. Obecnie Jaskółcze Gniazdo należy do najczęściej odwiedzanych atrakcji na Krymie.

O autorze

Marcin Gajda

Zostaw komentarz