Wieżowce

Eureka Tower

Napisany przez Marcin Gajda

Eureka Tower – wieżowiec w Melbourne (Australia). Budynek został zaprojektowany przez firmę architektoniczną Fender Katsalidis Architects i wybudowany przez Grocon. Budowa drapacza chmur została rozpoczęta w sierpniu 2002 roku, a zakończona w czerwcu 2006 roku. Oficjalne otwarcie Eureka Tower odbyło się 11 października 2006.

Dane techniczne:

  • wysokość – 297,2 m
  • ilość pięter – 91
  • ilość betonu – 110 tys. ton
  • ilość stali – 5 tys. ton
  • waga budynku – 200 tys. ton

Nazwa wieżowca pochodzi od Eureka Stockade – bitwy w czasie gorączki złota w 1854 na terenie Australii. Na szczycie budynku utworzono złotą koronę symbolizującą gorączkę złota i czerwony pasek upamiętniające przelaną krew w czasie bitwy. Konstrukcja wieży została wykonana z żelbetu przy zastosowaniu metody slip forming. Fasadę tworzą okna z niebieskimi szybami.

Na 84 piętrach wieżowca znajdują się apartamentowce – dokładnie 556. Na pozostałych piętrach zlokalizowano taras widokowy, restauracje, pokoje komunikacyjne, zbiorniki wodne. Taras widokowy zajmuje całe 88 piętro i jest otwarty dla turystów. Na miejscu znajduje się 30 wizjerów umożliwiających szczegółowe oglądanie Melbourne. Drugi co do wielkości budynek Australii jest odwiedzany przez liczne grono turystów.

O autorze

Marcin Gajda

Zostaw komentarz