Inne

El Palau de les Arts Reina Sofia

Napisany przez Marcin Gajda

El Palau de les Arts Reina Sofia to Pałac Sztuk im. Królowej Sofii i wyjątkowe dzieło architektury. Budowla jest operą, która mieści się w Miasteczku Sztuki i Nauki w Walencji (Hiszpania). Budynkiem zarządza Helga Schmidt, która niegdyś współpracowała z Royal Opera House w Londynie. W El Palau de les Arts Reina Sofia odbywają się spektakle operowe, baletowe, koncerty symfoniczne, etiudy, festiwale, przedstawienia teatralne oraz inne ważne wydarzenia kulturalne.

El Palau de les Arts Reina Sofia zachwyca wszystkich swoją prezencją. Operę zaprojektował znany i ceniony na całym świecie architekt, urodzony w Walencji – Santiago Calatrava. Pierwsze prace przy budowie Pałacu Sztuki im. Królowej Sofii rozpoczęły się w 1995 roku, a otwarcie nastąpiło 8 października 2005 roku. Rok po otwarciu (25 października 2006) pierwszy raz odbył się spektakl operowy – Fidelio skomponowany przez Beethovena. W budynku opery znajdują się cztery sale: Sala Principal (sala główna), Audytorium, Aula Magistral, Martí i Soler Teatr.

Konstrukcja:

Budynek Pałacu Sztuki im. Królowej Sofii okrywa potężny wygięty dach mający 230 metrów długości i 75 metrów wysokości. Głównymi materiałami użytymi do budowy są blacha i szkło, które szczególnie wewnątrz tworzą niezwykłe kontrasty. W budynku są też panoramiczne klatki schodowe i windy(umieszczone wewnątrz metalowych elementu opery) oraz nieopisane tropikalne tarasy mające 518 m², z których rozpościera się piękny widok na miasto.

Dane techniczne:

  • wysokość budowli – 75 m
  • długość dachu – 230 m
  • całkowita powierzchnia – 40 000 m²
  • ilość kondygnacji – 14

Ciekawostki:

  • w El Palau de les Arts Reina Sofia odbywają się ważne wydarzenia kulturalne takich marek jak: Formuła 1, BMW, Adidas
  • w sali głównej (Sala Principal) jest 1412 miejsc na czterech kondygnacjach (w 2008 roku było to trzecie miejsce co do wielkości na świecie)
  • w operze odbyła się Hiszpańska premiera „007 Quantum of Solace”.

O autorze

Marcin Gajda

Zostaw komentarz