Inne

Centrum Pompidou

Napisany przez Marcin Gajda

Centrum Pompidou – budynek w paryskiej dzielnicy Beaubourg. Decyzję o wybudowaniu w tym miejscu centrum kulturowego podjął w 1969 roku prezydent francuski Georges Jean Raymond Pompidou. Zorganizowano międzynarodowy konkurs architektoniczny, który wygrał zespół, składający się z brytyjskiego architekta Richarda Rogersa, włoskiego architekt Renzo Piano i inżyniera Petera Rice.

Budowa Centrum Pompidou trwała od 1972 do 1977 roku, a znakiem rozpoznawczym projektu była koncepcja „wywrócenia budynku na lewą stronę”, czyli umieszczenia na zewnątrz budynku elementów nośnych, przewodów wentylacyjnych i cieplnych oraz przeszklonych kanałów z ruchomymi schodami. Poszczególne instalacje pomalowano na różne kolory (biały – konstrukcja nośna, niebieski – układ klimatyzacyjny, żółty – instalacje elektryczne, czerwony – instalacja przeciwpożarowa, zielony – wodociągi), co z jednej strony pozwoliło wyeksponować te elementy, które przeważnie są ukryte, a z drugiej znacznie zwiększyło powierzchnię użytkową budynku.

Obecnie w Centrum Pompidou mieści się Narodowe Centrum Sztuki i Kultury, w skład którego wchodzą: Biblioteka Publiczna, Muzeum Sztuki Współczesnej, Ośrodek Wzornictwa Przemysłowego, Instytut Badań i Koordynacji Akustyki i Muzyki, a także liczne sale wystawowe, kinowe, widowiskowe i rekreacyjne. Plac przed wejściem jest ruchliwym miejscem spotkań, rojącym się od artystów, mimów, muzykantów.

Dane techniczne:

  • 42 metry wysokości
  • 116 metrów długości
  • 60 metrów szerokości
  • 93 tysiące m²

Ciekawostki:

  • centrum rocznie odwiedza około 7 milionów osób
  • aby mogło powstać Centrum Pompidou, zburzono znajdujące się w tym miejscu Centrum Beaubourg wraz z
  • halami targowymi, zaś okolicznych mieszkańców przesiedlono na peryferie Paryża

 

O autorze

Marcin Gajda

Zostaw komentarz