Artykuły

25 niezwykłych sal koncertowych na świecie

Napisany przez Marcin Gajda

Na świecie istnieją setki sal koncertowych. Większość z nich zachwyca widzów wyglądem – zarówno zewnętrznym, jak i wewnętrznym, a co najważniejsze posiada idealną akustykę. Budynki te są istnymi arcydziełami architektury, koło których nie można przejść bezinteresownie. Postanowiliśmy sporządzić zestawienie 25 najpiękniejszych sal koncertowych z całego świata.

Walt Disney Concert Hall

Walt Disney Concert Hall to sala koncertowa w Los Angeles. Twórcą budynku jest znany amerykański architekt Frank Gehry. Hala koncertowa powstała w 2003 roku dzięki pieniądzom prywatnych inwestorów, darowizn oraz wsparcia firmy The Walt Disney Company. Obiekt jest w stanie pomieścić 2 265 osób. Aktualnie jest siedzibą orkiestry Los Angeles Philharmonic oraz Los Angeles Master Chorale. Sala posiada niezwykle nowoczesną metalurgiczną budowę.

Teatr Narodowy w Pekinie

Teatr Narodowy w Pekinie pomimo licznych awariach i wstrzymaniu prac na etapie projektowania został zbudowany w 2000 roku. Konstrukcja budynku przypomina ogromną kroplę wody lub latający spodek. Niezwykły wygląd teatru został pozytywnie przyjęty przez większość lokalnych mieszkańców oraz turystów. Teatr Narodowy jest kopułą o długości 212 m i wysokości 47 m. Budynek znajduje się na powierzchni sztucznego jeziora i wprowadzają do niego podwodne tunele z przezroczystym sufitem. Wewnątrz obiektu znajdują się trzy sale mieszczące 6500 widzów.
Opera w Oslo

Ultranowoczesna opera w centrum Oslo została zaprojektowana przez światowej sławy pracownię architektoniczną Snøhetta w 2007 roku. Zadaniem architektów było wykonanie projektu budynku który wpisywałby się w charakter miasta, fiordy i obszary przybrzeżne portów morskich. Główna sala opery przeznaczony jest dla 1350 osób i ma klasyczny kształt podkowy, która pozwala na osiągnięcie najlepszej akustyki. Główną cechą obiektu jest dach spadzisty, stopniowo schodzący do ziemi.

Albert Hall w Londynie

Albert Hall to najbardziej prestiżowa sala koncertowa w Wielkiej Brytanii. Budynek powstał na cześć księcia Alberta w 1871 roku. Niezwykła popularność hali sprawia, że w ciągu roku odbywa się tu około 350 imprez kulturalnych, a w tym koncerty muzyki klasycznej, opery, balety, koncerty charytatywne, ceremonie i bankiety. Fasada budynku wykonana jest z czerwonej cegły i przyozdobiona rzeźbami. Zwieńczeniem tej pięknej sali koncertowej jest ogromna szklana kopuła na górze konstrukcji.

Sala koncertowa Duńskiego Radia w Kopenhadze

Oficjalne otwarcie nowej sali koncertowej w stolicy Danii odbyło się w 2009 roku. Według autora projektu, Francuza Jean Nouvel, hala koncertowa – to nie tylko budynek teatru i musicalu, a szczególny obiekt z otwartymi tarasami, barami i restauracjami. Wewnątrz budynku znajdują się cztery wyposażone w najnowocześniejsze technologie studia, każdy urządzony w niepowtarzalnym stylu. Największa sala koncertowa o pojemności 1800 widzów znajduje się w górnej części obiektu.

Opera Auditorio de Tenerife w Santa Cruz de Tenerife

Auditorio de Tenerife jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Hiszpanii, zaprojektowanym przez Santiago Calatrava. Budowa niezwykłe ciekawej opery została zakończona w 2003 roku. Konstrukcja budynku po prostu zadziwia – jeden zakrzywiony dach o długości 100 metrów i wadze 350 ton. W operze zlokalizowano dwie sale – na 1616 i 424 miejsca. Do wnętrza sali można dostać się z obu stron budowli. Ponadto, Auditorio de Tenerife oferuje swoim gościom możliwość spędzenia czasu w zgodzie z naturą na specjalnych tarasach z widokiem na morze.

Teatr Narodowy i Narodowa hala koncertowa w Taipei

Budowa Teatru Narodowego w Taipei na Tajwanie została zakończona w 1987 roku. Kompleks składa się z dwóch budynków: głównego z salą teatralną i koncertową oraz galerii sztuki ze sklepami, restauracjami, bibliotekę i dużym obszarem z pamiątkami. Program działalności centrum kulturalnego jest niesamowicie różnorodna – od teatru kabuki do dramatów Szekspira, od Verdi do tańca afrykańskiego, od amerykańskiego jazzu do tańca Łacińskiego. Odbywają się tu także spotkania urzędników i dyplomatów.

Rudolfinum w Pradze

Rudolfinum to audytorium muzyki i galeria sztuki w Pradze. Obiekt w neorenesansowym stylu został otwarty w Pradze w 1885 roku. Projektantami budowli są Josef Zítek i Josef Schulz. Hala otrzymała nazwę Rudolfinum na cześć austro-węgierskiego księcia Rudolfa, który osobiście uczestniczył w ceremonii otwarcia obiektu. Rudolfinum jest jednym z najstarszych salach koncertowych Europy i słynie z doskonałej akustyki. W budynku znajduje się również Galeria Rudolfinum – galeria sztuki, która skupia się głównie na sztuce współczesnej.

Casa da Musica w Porto

Casa da Musica została wybudowana w centrum miasta Porto, a jej projektantem jest holenderski architekt Rem Koolhaas. Konstrukcja sali koncertowej przypomina ogromny, nowoczesny budynek ze ściętymi ścianami. Wiele osób żartobliwie porównuje obiekt do kawałka cukru rafinowanego. Wnętrze obiektu jest zaskakujące – ściany wewnętrzne przylegające do siebie i przecinają się pod zupełnie innym kątem niż zewnętrzna konstrukcja. W głównej sali może pomieścić się ponad 1200 widzów. W Casa da Musica znajduje się dodatkowa przestrzeń na 350 osób i sala prób.

Carnegie Hall w Nowym Jorku

Carnegie Hall to sala koncertowa, położony w centrum Manhattanu, a została zbudowana w 1891 roku. Dziś – jest to jedno z najbardziej prestiżowych miejsc muzyki klasycznej. Carnegie Hall obejmuje trzy sale o łącznej pojemności – 2804 miejsc. Budynek był dwukrotnie odnawiany i modernizowany – w 1983 i 2003 roku. Na scenie nowojorskiej hali koncertowej występowały takie legendy muzyki klasycznej jak Dvorak, Strauss, Czajkowski, Rachmaninow, Strawiński i wielu innych.

Pałac Sztuk Pięknych w Mexico City

Pałac Sztuk Pięknych zbudowano w stolicy Meksyku w 1934 roku. Budynek jest przykładem mieszania stylów architektonicznych Beaux Arts i Art Deco, o czym świadczą marmurowe ściany i wystrój wnętrz. Znaczna część tego wspaniałego obiektu zajmują sale koncertowe. Wielu turystów odwiedza Pałac wyłącznie po to, by zobaczyć i usłyszeć najlepsze wystąpienia operowe i baletowe wykonywane przez meksykańskich artystów. W budynku mieścił się również Muzeum Architektury i Narodowego Muzeum Sztuk Pięknych.

Opera w Dortmund

Opera w Dortmundzie została oficjalnie otwarta w 1966 roku i jest uważana za jedną z największych instytucji kulturalnych w Niemczech. Budynek zaprojektowali architekci: Heinrich Rosskotten i Edgar Tritthart. Opera o dość niespotykanym kształcie składa się z sali głównej, małej sali prób, kawiarni i restauracji. Wystawiane są tu opery, balety, koncerty i spektakle wymagające dużej sceny.

Teatr Opery i Baletu w Baku

Teatr Opery i Baletu został wybudowany w stolicy Azerbejdżanu w 1911 roku. Obiekt w stylu gotyckim powstał w zabytkowym centrum miasta, na koszt magnata Daniela Mailova. W 1959 roku budynek stał się znany jako Akademicki Teatru Opery i Baletu. Budowla powstała w niecałe 10 miesięcy przy udziale 200 pracowników. W 1985 roku teatr spłonął w tajemniczych okolicznościach. W 1987 roku wszystkie prace zostały ukończone i obiekt ponownie otworzył swoje podwoje. Teatr Opery i Baletu mieści 1281 widzów.

The Sage Gateshead w Gateshead

Sage Gateshead to sala koncertowa znajdująca się w północno-wschodniej Anglii. Budynek został zbudowany w 2004 roku przez legendarnego brytyjskiego architekta Normana Fostera. Strukturę super nowoczesnej konstrukcji utworzono z w dwóch elementów – wygiętego szkła i stali nierdzewnej. Sage Gateshead składa się z trzech części: duża sala (1700 miejsc), mała sala (400 miejsc). Resztę kompleksu zajmują bary, kawiarnie i mediateka.

Teatr Bolszoj w Moskwie

Teatr Bolszoj zbudowano w 1825 roku w stolicy Rosji. Ten wspaniały budynek został dwukrotnie spalony i przetrwał siedem rekonstrukcji. W procesie projektowania pierwszego budynek w 1821 roku wzięło udział wielu znanych architektów – Beauvais, Gilardi, Michajłow i Melnikov. Od 2005 do 2011 teatr zamknięto, by wykonać szereg prac renowacyjnych. Teatr Bolszoj jest uważany za jedną z głównych atrakcji turystycznych i dumy nie tylko w Moskwie, ale w całej Rosji.

Metropolitan Opera w Nowym Jorku

Metropolitan Opera to jeden z najbardziej prestiżowych teatrów istnieje od 1880 roku. Obecna rezydencja Opery (od września 1966 roku) znajduje na Manhattanie. W kompleksie mieszczą się cztery oddzielne instytucje: Metropolitan Opera, Filharmonia Nowego Jorku, Szkoła Muzyczna Juilliarda, Opera Miasta Nowy Jork. W całej historii, na deskach teatru wystawiono tylko jedną polką operę – Manru, Ignacego Jana Paderewskiego.

Harpa w Reykjavik

Harpa to nowoczesna sala koncertowa wzniesiony w 2011 roku. Obiekt jest siedzibą Orkiestry Symfonicznej i Opery Islandzkiej. Projekt hali wykonał utalentowany architekt z Dani – Olafur Eliasson. Główną atrakcją konstrukcji jest wspaniałą fasada wykonana ze szklanych elementów, mieniących się różnymi kolorami. Oprócz luksusowo wyposażonej sali w Harpie znajdują się kawiarnie, galerie i muzeum teatru.

Victorian Arts Centre w Melbourne

Victorian Arts Centre to centrum sztuki zaprojektowane przez architekta Roy Grounds w 1984 roku w Melbourne. Kompleks kulturalny składa się z miejsc teatralnych i sal koncertowych. Obiekt posiada dwie sale teatralne, z których główną może pomieścić 600 osób i dwie sale koncertowe na 1200 i 400 widzów. W centrum sztuki znajduje się również wiele wystaw ukazujących obecne trendy w sztuce.

The Egg w Nowym Jorku

The Egg wybudowano w 1978 roku na centralnym placu miasta Albany Empire State Plaza, wśród różnych agencji rządowych. Budynek został zaprojektowany przez Harrisona & Abramovitz. Kształt sali sprawił, że uzyskała ona nazwę The Egg, czyli jajko. Budynek teatru mieści dwie sale. Jedna sala przeznaczona jest dla 450 gości, a druga dla 980. Ze względu na oryginalny kształt i lokalizację stał się ikoną Nowego Jorku.

Schauspielhaus w Berlinie

Sala koncertowa zaprojektowana została przez Karla Friedricha Schinkla w stylu neoklasycystycznym i zbudowana w 1821 roku. Podobnie jak Teatr Bolszoj, sala koncertowa w Berlinie musiała przejść przez wiele przygód – podpalenie, groźby rozbiórki i przebudowy. Podczas II wojny światowej został zniszczony i odbudowany do 1984 roku. Akustyka w Berlin uważana jest za jedną z najlepszych na świecie.

Roy Thomson Hall” w Toronto

Obiekt Roy Thomson Hall został zbudowany w Toronto w 1982 roku. Przed przystąpieniem do prac konserwatorskich w 2002 roku sala koncertowa mogła pomieścić ponad 2800 widzów, a po nim – 2630. Budynek jest jednym z głównych miejsc wykorzystywanych przez Toronto International Film Festival. Sala koncertowa została wykorzystana w scenach filmu X-Men.

Esplanade w Singapurze

Esplanade został zbudowany w Singapurze w 2003 roku i stał się jednym z jej symboli. Jest to kompleks dwóch półkolistych salach o pojemności 1600 i 2000 widzów. Oprócz swojej podstawowej funkcji, zespół teatralny często służy jako miejsce do rozmów, wystaw i konferencji. Co ciekawe, teatr i sala koncertowa posiadają wspólny hol, w którym znajduje się wejście do centrum handlowego.

Sydney Opera House

Sydney Opera House to jedna z najsłynniejszych na świecie oper, zbudowana w 1973 roku. Projektantem budowli w stylu nowoczesnego ekspresjonizmu jest duński architekt Jorn Utzon.. Sydney Opera House jest główną atrakcją całego kontynentu. Dwa największe zestawy muszli tworzą sufit dla dwóch sal: koncertowej i operowej. W salach sufity są tworzone przy pomocy mniejszych sklepień. 28 czerwca 2007 opera w Sydney uzyskał status światowego dziedzictwa UNESCO.

Wiedeńska Opera Państwowa

Wiedeńska Opera Państwowa została zbudowana w 1869 roku. Niestety, w trudnych latach okupacji Austrii teatr doświadczył poważnego spadku zainteresowania. W 1945 roku kiedy bombardowano Wiedeń budynek został zniszczony, odbudowano go dopiero po 10 latach. Opera zyskała całkowicie nową widownię oraz scenę wyposażoną w najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. Wystawiane są tu opery, balety, bale i inne ważne wydarzenia.

Filharmonia w Szczecinie

Filharmonia w Szczecinie to niezwykle oryginalny i piękny obiekt. Budynek otrzymał w 2014 roku
główną nagrodę architektoniczną w Europie – nagrodę imienia Miesa van der Rohe. Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę to charakterystyczny kształt dachu i elewacji podświetlonej od wewnątrz. Wyposażenie zostało przygotowane tak, by odbywały się tu nie tylko koncerty, ale również wystawy i prezentacje. Wnętrze sali koncertowej utrzymane jest w złotych barwach, a pozostałe przestrzenie są białe.

O autorze

Marcin Gajda

Zostaw komentarz