Artykuły

25 najdłuższych mostów świata

Napisany przez Marcin Gajda

Próba ustalenia, który most jest najdłuższy na świecie, nie jest łatwym zadaniem. W ciągu ostatnich kilku lat toczono w tej kwestii liczne „pomiarowe wojny”. Podstawową przyczyną takiej sytuacji jest fakt, że trudno jest określić, czym rzeczywiście jest most. Czy musi znajdować się ponad wodą? Czy estakady są mostami? A co, jeśli tylko część mostu jest nad wodą? Chociaż te pytania są uzasadnione, to dla naszych celów nie będziemy dyskryminować żadnego rodzaju mostu. A skoro tak, oto lista najdłuższych 25 mostów na świecie.

Saratov Bridge (Most Saratowski)

Most Saratowski przekracza rzekę Wołgę w miejscowości Saratów, w Rosji. Odkąd został wybudowany w 1965 roku, uznawano go za najdłuższy most w Związku Radzieckim. Jego długość to 2,8 kilometra i łączy miasta Saratów na zachodnim brzegu i Engels na wschodnim brzegu Wołgi.

New Ulyanovsk Bridge

Most Nowy Uljanowsk jest mostem kratowym, który przecina rzekę Wołgę w Obwodzie Uljanowsk, w Rosji łącząc miasto Uljanowsk ze wschodnią częścią Obwodu Uljanowsk. Jest drugim co do długości mostem w Rosji i jednym z najdłuższych w Europie (5 825 m długości).

Jubilee Parkway

Jubilee Parkway to dwa równoległe żelbetonowe wiadukty na drodze Międzystanowej nr 10 przez Zatokę Mobile od tunelu Geogre’a Wallace na Wyspie Blakeley do miasta Spanish Fort w Alabamie liczące 12 070 m.

Most Konfederacji (Confederation Bridge)

Most Konfederacji jest mostem przez cieśninę Northumberland w Kanadzie, łączącym Wyspę Księcia Edwarda z pozostającą na stałym lądzie prowincją Nowy Brunszwik. Określa się go jako najdłuższy most na świecie rozpięty nad wodami skutymi lodem podczas miesięcy zimowych. Mierzy 12 900 metrów.

Bhumibol Bridge

Znany również jako Industrial Ring Road Bridge, Bhumibol jest częścią trzynastokilometrowej przemysłowej obwodnicy łączącej południowy Bangkok z prowincją Samut Prakan. Most przecina rzekę Chao Phraya dwukrotnie, posiada dwa podwieszone przęsła o długości 702 i 585 metry podtrzymywane przez dwie podpory w kształcie diamentów o wysokości odpowiednio 173 i 164 metry.

Rio-Niterói Bridge (Most Rio-Niterói)

President Costa e Silva Bridge znany powszechnie jako Rio-Niterói Bridge jest mostem drogowym na Zatoce Guanabara w stanie Rio de Janeiro w Brazylii. Łączy ze sobą miasta Rio de Janeiro i Niterói. Jest obecnie najdłuższym mostem z betonu sprężonego na półkuli południowej i mierzy 13 290 m.

Penang Bridge

Penang Bridge to most na płatnej drodze szybkiego ruchu łączącej George Town na wyspie Penang i Seberang Prai na półwyspie Malajskim. Całkowita długość mostu wynosi 13,5 kilometra (8,4 mili) i czyni Penang Bridge najdłuższym mostem w Malezji i czwartym co do długości mostem w południowo-wschodniej Azji.

Kama Bridge

Kama Bridge jest mostem na autostradzie R239 w pobliżu osady Soroch’i Gory w Tatarstanie, Rosji. Jest częścią najdłuższej konstrukcji mostowej w Rosji, 13,967 m mierząc według całkowitej długości podniesionej drogi.

Vasco da Gama Bridge (Most Vasco da Gamy)

Most Vasco da Gamy to podwieszony most, oskrzydlony wiaduktami, który spina brzegi rzeki Tag, w pobliżu Lizbony, stolicy Portugalii. To najdłuższy most w Europie (włączając wiadukty) z całkowita długością 17,2 kilometra (10,7 mili).

Aerotrain Test Track

Podniesiony tor, na którym w latach siedemdziesiątych XIX wieku testowano szybką kolej Aerotrain we Francji. Chociaż projekt ostatecznie zarzucono i znaczna część toru została rozebrana, pozostałą część z 18 km można wciąż oglądać.

Incheon Bridge (Most Inczhon)

Incheon Bridge (nazywany również Incheon Grand Bridge) to nowo wybudowany, wzmocniony żelbetonem, most w Południowej Korei. Otwarty w październiku 2009 roku stał się drugim połączeniem pomiędzy wyspą Yeongjong i lądem stałym Incheon. Łączna długość wynosi 18 384 m.

6th October Bridge (Most Szóstego Października)

6th October Bridge to estakada stanowiąca część autostrady w centralnym Kairze, w Egipcie. Most i grobla o długości 20,5 kilometra przecina Nil dwukrotnie z dzielnic podmiejskich na zachodnim brzegu, przez Wyspę Gezira do centrum miasta, następnie łączy miasto z lotniskiem Cairo International Airport. Nazwa mostu upamiętnia datę wybuchu wojny w 1973 roku.

Chesapeake Bay Bridge-Tunnel

Ten most-tunel na Zatoce Cheseapeake (stan Virginia, USA) jest połączeniem 19 kilometrów (12 mil) estakady, dwóch tuneli o długości 1,6 km (1 mila), czterech sztucznych wysp, dwóch wysoko-poziomowych mostów, około 3,2 kilometra (2 mile) jezdni i 8,9 kilometra (5,5 mil) dróg dojazdowych.

Jintang Bridge

Jintang Bridge to most drogowy, częściowo podwieszony, wybudowany w Zhenjiang (Chiny) na Archipelagu Zhoishan, największej przybrzeżnej grupie wysp w Chinach. Most o łącznej długości 26 km z najdłuższym przęsłem o długości 620 m.

Atchafalaya Basin Bridge

Atchafalaya Basin Bridge to dwa równoległe mosty w stanie Luisiana, USA pomiędzy miastami Baton Rouge a Lafayette, stanowiące część autostrady międzystanowej 10. Otwarcie mostu o długości 29 290 m nastąpiło w 1973 roku.

Shanghai Maglev Train

To trzydziestokilometrowa estakada kolejowa biegnąca z międzynarodowego lotniska Pudong do obrzeży Szanghaju, gdzie pasażerowie mogą się przesiąść na metro.

Donghai Bridge (Most Donghai)

Jest jednym z najdłuższych morskich mostów na świecie. Jego całkowita długość wynosi 32,5 km (20,2 mili) i łączy kontynentalny obszar Szanghaju z nadbrzeżnym głębokowodnym portem Yangshan.

Runyang Bridge (Most Runyang)

Moast Runyang jest dużym kompleksem mostowym, który przebiega przez Rzekę Jangcy w Chinach. Kompleks składa się z dwóch mostów, które łączą Zhenjiang na południowym brzegu rzeki o Yangzhou na północy. Jest częścią autostrady Pekin-Szanghaj. Mierzy 35 660 m.

Hangzhou Bay Bridge (Most przez Zatokę Hangzhou)

Z długością 35,673 kilometra (22 mile) jest jednym z najdłuższych transoceanicznych mostów na świecie.

Manchac Swamp Bridge (Most Manchac Swamp)

Most Manchac Swamp jest drogowym, żelbetonowym, podporowym mostem wybudowanym na terenie bagiennym wokół znanego z niezwykle długich mostów Jeziora Pontchartrain w południowej Luizjanie, USA. Ma długość 36,71 kilometra.

Lake Pontchartrain Causeway

Lake Pontchartrain Causeway (Grobla Lake Pontchartrain) składa się z dwóch równoległych mostów prowadzących przez Jezioro Pontchartrain w południowej Luizjanie (Stany Zjednoczone). Dłuższa z nitek mierząca 38,25 kilometrów jest najdłuższym mostem na świecie, który biegnie nieprzerwanie nad wodą.

Jiaozhou Bay Bridge (Qingdao Haiwan Bridge)

Chociaż Most Quingdao Haiwan jest oficjalnie najdłuższym mostem biegnącym nad wodą (42,5 km), to niektóre jego części są zawieszone nad suchym lądem, co znaczy, że most Lake Pontchartrain Causeway jest uznawany za najdłuższy most biegnący nad nieprzerwaną powierzchnią wody.

Bang Na Expressway

Jest wiaduktem o długości 55 kilometrów na sześciopasmowej autostradzie w Tajlandii. Często uznawany na jeden z najdłuższych mostów na świecie (a do 2010 roku za najdłuższy), jednak z których zestawień jest usuwany, z uwagi na fakt, iż przez większość swojej długości nie przekracza żadnych wód. Największą masą wodą, którą przekracza, jest rzeka Bang Pakong.

Tianjin Grand Bridge (Wielki Most Tianjin)

Jest wiaduktem kolejowym, który biegnie na trasie z Langfang do Qingxian, na trasie Szybkiej Kolei Pekin – Szanghaj. To jeden z najdłuższych mostów na świecie o całkowitej długości około 113,7 kilometrów (70,6 mil).

Danyang-Kunshan Grand Bridge (Wielki Most Danyang-Kunshan)

Jest najdłuższym mostem na świecie. To wiadukt kolejowy o długości 164,8 kilometra (102,4 mil) na trasie Szybkiej Kolei Pekin – Szanghaj, wokół której można podziwiać nizinne pola ryżowe, kanały, rzeki i jeziora.

O autorze

Marcin Gajda

Zostaw komentarz