Artykuły

25 najbardziej imponujących rezydencji państwowych

Napisany przez Marcin Gajda

Każdy kraj ma swoją głowę państwa – król, królowa, cesarz, sułtan lub prezydent. Przedstawiciele ci posiadają swoje oficjalne rezydencje. Często zamieszkują obiekty, które odegrały kluczowe role w historii i kulturze danego państwa. Chociaż istnieją setki rezydencji państwowych, postanowiliśmy sporządzić listę 25, które naszym zdaniem są najpiękniejsze i najciekawsze.

Zamek Królewski w Sztokholmie, Szwecja

Zamek Królewski ukończono w 1760 roku. Jest oficjalną rezydencją szwedzkiego króla. Znajduje się w Sztokholmie, stolicy Szwecji. Zamek mierzy 230 metrów długości i 125 metrów szerokości, co czyni go jednym z największych oficjalnych rezydencji na świecie. Obiekt należący do szwedzkiego państwa posiada ponad 1400 pokoi.

Pałac Królewski w Amsterdamie, Holandia

Pałac Królewski o łącznej powierzchni ponad 22.000 metrów kwadratowych jest jednym z trzech budowli, które służą jako siedziba monarchy Holandii. Zbudowany w 1665 roku pałac był pierwotnie wykorzystywany jako ratusz, później stał się królewskim pałacem. Obiekt położony jest na zachodnim boku placu Dam w centrum miasta i otwarty dla publiczności.

Biuro Prezydenta w Tajpej, Tajwan

Chociaż znajduje się w Taipei, który jest stolicą Tajwanu, mieści się tu urząd prezydenta Chin. Ukończony w 1919 roku budynek został zaprojektowany przez japońskiego architekta Uheiji Nagano w okresie japońskiego panowania nad Tajwanem. 130 metrowe biuro prezydenta stylistyką nawiązuje do architektury renesansu. W 1998 roku obiekt uznano za zabytek i udostępniono zwiedzającym.

Pałac Królewski w Madrycie, Hiszpania

Pałac Królewski zbudowany na miejscu dziewięciowiecznej twierdzy jest oficjalną rezydencją hiszpańskiej rodziny królewskiej. Jednak używany jest tylko do uroczystości państwowych. Król Filip i rodzina królewska mieszkają w skromniejszym pałacu. Rezydencja o łącznej powierzchni użytkowej 135.000 metrów kwadratowych stawia ją na czele największych budowli w Europie.

Casa Rosada w Buenos Aires, Argentyna

Casa Rosada tłumaczona jako różowy dom jest miejscem zamieszkania i pełnienia obowiązków państwowych przez prezydenta Argentyny. W obiekcie znajduje się muzeum zawierające przedmioty związane z byłymi prezydentami. Casa Rosada jest jednym z najbardziej znanych i popularnych miejsc w Buenos Aires. Budowla ukończona w 1898 roku została uznana za narodowy zabytek Argentyny.

Pałac Królewski w Bangkoku, Tajlandia

Pałac Królewski położony jest w samym centrum miasta. Pierwotnie był oficjalną rezydencją królów Syjamu, a od 1782 roku służy rządzącym w Tajlandii. Budynek zbudowano na planie prostokąta. Ten kompleks liczy prawie 220 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Obecny monarcha mieszka w innym pałacu, a ten używany jest do organizacji oficjalnych spotkań i imprez.

Zamek w Pradze, Republika Czeska

Zamek jest najważniejszym symbolem Pragi oraz całej Republiki Czeskiej. Budowla jest oficjalnym mieszkaniem i urzędem prezydenta Czech. To również miejsce spoczynku poprzednich władców. Historia zamku sięga IX wieku. Twierdza była siedzibą władzy dla czeskich królów, cesarzy rzymskich, świętych i prezydentów Czechosłowacji i Republiki Czeskiej. Zamek o powierzchni blisko 70.000 metrów kwadratowych jest jednym z największych starożytnych zamków na świecie.

Pałac Prezydencki w Wilnie, Litwa

Pałac Prezydencki jest biurem i oficjalną rezydencją prezydenta Litwy. Historia obiektu sięga XIV wieku. Nim budynek został całkowicie wykończony w 1834 roku, dwukrotnie płonął. W 1918 roku budynek na krótko stał się siedzibą MSZ Litwy oraz agencji ELTA. W ciągu swojej historii, pałac przeszedł wiele różnych rekonstrukcji i dopiero w 1997 roku stał się oficjalną siedzibą prezydenta Litwy.

Flagstaff House w Akrze, Ghana

Flagstaff House to pałac prezydencki służący jako miejsce zamieszkania oraz biuro prezydenta Ghany. Budynek został zbudowany na miejscu obiektu, który wcześniej pełnił funkcje administracyjne, oficjalnie otwarty w listopadzie 2008 roku. W 1966 roku, żołnierze wtargnęli tu w ramach przewrotu wojskowego, którego celem było obalenie prezydenta Ghany. Akcja rzekomo była wspierana przez służby CIA.

Pałac Elizejski w Paryżu, Francja

Pałac Elizejski położony jest w pobliżu legendarnych paryskich Pól Elizejskich. Obiekt jest oficjalną rezydencją prezydenta Francji oraz miejscem posiedzeń Rady Ministrów. Pałac jest jednym z najważniejszych symboli narodowych Francji. Jest otwarty dla publiczności tylko raz w roku, podczas Europejskich Dni Dziedzictwa w połowie września.

Kreml w Moskwie, Rosja

Kreml to warownia z zabudowaniami książęcymi, cerkwiami i budynkami administracyjnymi. Kompleks służy jako oficjalna siedziba prezydenta Rosji. Kreml opierając się na planie trójkąta i zajmuje powierzchnię 275.000 metrów kwadratowych. W 1990 roku został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pałac Kwirynalski w Rzymie, Włochy

Pałac Kwirynalski znajduje się na najwyższym z siedmiu wzgórz Rzymu. Budynek jest obecnie oficjalną rezydencją prezydenta Włoch. Dzięki ogromnej powierzchni 110,500 metrów kwadratowych plasuje się na czele największych rezydencji głowy państwa. W porównaniu do Białego Domu, Pałac Kwirynalski jest 20 razy większy. Od 1583 roku, kiedy został zbudowany był siedzibą papieży, królów i włoskich prezydentów.

Pałac Buckingham w Londynie, Anglia

Pałac Buckingham jest siedzibą i głównym miejscem pracy brytyjskich monarchów. Budynek stał się główną rezydencję królewską w 1837 roku. Od 1992 roku turyści mogą zobaczyć część z komnat reprezentacyjnych. Zwiedzanie jest możliwe podczas wakacji królowej w sierpniu i wrześniu. Pałac Buckingham posiada powierzchnię ponad 77.000 metrów kwadratowych i liczy 775 pokoi.

Rashtrapati Bhavan w New Delhi, Indie

Rashtrapati Bhavan to oficjalna siedziba prezydenta Indii. Prezydent mieszka w głównej 340-pokojowej rezydencji. Kompleks ten zawiera również ogromne ogrody prezydenckie, duże otwarte przestrzenie, rezydencje ochroniarzy i pracowników, stajnie, biura i inne obiekty. Pod względem powierzchni, wspólnie z Pałacem Kwirynalskim należą do największych rezydencji państwowych.

Pałac Królewski w Brukseli, Belgia

Pałac Królewski położony jest w samym centrum stolicy. Budynek to oficjalna siedziba belgijskiej rodziny królewskiej, wykorzystywana do organizacji ważnych spotkań. Król i jego rodzina mieszkają w pałacu Laeken na przedmieściach Brukseli. Budowa tego imponującego obiektu trwała ponad 150 lat. Pałac Królewski plasuje się wśród najważniejszych belgijskich budowli. Można go zwiedzać bezpłatnie każdego lata od 22 lipca do 7 września.

Palacio da Alvorada w Brasilia, Brazylia

Palacio da Alvorada to siedziba prezydenta Brazylii. Budowla powstała w latach 1957 i 1958 i jest jedną z najmłodszych i najnowocześniejszych rezydencji państwowych. Budynek zaprojektowany przez Oscara Niemeyera zajmuje łączną powierzchnię użytkową 7300 metrów kwadratowych. Siedziba prezydenta jest popularną atrakcją turystyczną.

Istana Nurul Iman w Bandar Seri Begawan, Brunei

Istana Nurul Iman to pałac usytuowany nad brzegiem rzeki Brunei, kilka kilometrów na południe od Bandar Seri Begawan i oficjalna rezydencją sułtana Brunei. Obiekt zajmuje łączną powierzchnię 200.000 metrów kwadratowych, zawierając prawie 1800 pokoi.

Pałac Królewski w Oslo, Norwegia

Pałac Królewski jest oficjalną rezydencją monarchy norweskiego. Budynek został zaprojektowany przez Hansa Linstowa – duńskiego architekta. Pałac ma 173 pokoi i powstał w pierwszej połowie XIX wieku jako siedziba norweskiego króla Karola III. Obecnie jest to dom dla Haralda V i królowej Sonji.

Dar-al-Makhzen w Rabacie, Maroko

Dar-al-Makhzen to pałac zbudowany w 1864 roku i oficjalna rezydencja króla Maroka. Chociaż królowie Maroka posiadali w dyspozycji wiele rezydencji, to gdy uzyskali niepodległość w 1955 roku, wybrali budynek jako pałac monarchy. Wokół obiektu roztaczają się niezwykłe ogrody i tereny zielone.

Casa de Pizarro w Limie, Peru

Casa de Pizarro był siedzibą peruwiańskiego rządu, a obecnie służy jako oficjalna siedziba prezydenta. Budynek wzniesiony w latach 1535-1536 przez Francisco Pizarro. Przebudowano go w latach 1937-1938, według planów autorstwa polskiego architekta Ryszarda Małachowskiego.

Pałac Prezydencki Ak Orda w Astanie, Kazachstan

Pałac Prezydencki wybudowano w latach 2001-2004 i od momentu oddania do użytku jest siedzibą Prezydenta Kazachstanu. Łączna powierzchnia siedziby państwowej wynosi 36 720 m². Budynek posiada 5 kondygnacji nadziemnych, pierwsza z nich mierzy 10 metrów wysokości, pozostałe po 5 metrów każda; ponadto budynek posiada także dwie kondygnacje podziemne.

Bangabhaban w Dhaka, Bangladesz

Bangabhaban jest oficjalną rezydencją i głównym miejscem pracy prezydenta Bangladeszu. Budowa pierwotnego budynku rozpoczęła się w 1905 roku i ewoluowała przez kolejne lata. Pałac obejmuje 6700 metrów kwadratowych. Kompleks składa się z głównego trzypiętrowego budynku oraz obfitych terenów zieleni.

Pałac Królewski w Phnom Penh, Kambodża

Pałac Królewski to kompleks budynków, które służą jako oficjalna rezydencja króla Kambodży. Wybudowano go w 1917 roku, po zburzeniu poprzedniego, który stał tu od 1870 roku. Obiekt jest popularną atrakcją turystyczną i świetnym przykładem architektury Khmerów. pałac zajmuje powierzchnię 175.000 metrów kwadratowych.

Pałac Prezydencki w Warszawie, Polska

Pałac Prezydencki wybudowano w 1643 roku. W ciągu swojego istnienia był wielokrotnie przebudowywany i służył różnym celom. Kiedyś był siedzibą namiestnika Królestwa Polskiego pod zaborem rosyjskim. Później stał się siedzibą Rady Ministrów, a iw czasie II wojny światowej służył niemieckim okupantom. Dopiero w lipcu 1994 roku pałac stał się oficjalną siedzibą prezydenta RP.

Pałac Bellevue w Berlinie, Niemcy

Pałac wzniesiono w 1786 roku przez pruskiego księcia Augusta Ferdynanda, a zaprojektowano przez Michaela Philippa Boumanna. Stał się oficjalną rezydencją prezydenta Niemiec od 1994 roku. W 2005 roku budynek wyremontowano i odnowiono. Pałac Bellevue jest jednym z największych przykładów neoklasycznej architektury.

O autorze

Marcin Gajda

Zostaw komentarz